SOVE

Sove in smrt? No ja, ni ravno tako, lahko so zelo koristne

Če najdete mlado sovo, ki je videti zapuščena, jo pustite v naravi, saj starši v resnici niso daleč.
Fotografija: Zaradi odličnega sluha je pegasta sova plen sposobna uloviti skoraj v popolni temi. FOTO: Tomaž Mihelič
Odpri galerijo
Zaradi odličnega sluha je pegasta sova plen sposobna uloviti skoraj v popolni temi. FOTO: Tomaž Mihelič

V Sloveniji gnezdi deset vrst sov. Največja je velika uharica z razponom peruti več kot 180 centimetrov, najmanjši (velikost vrabca) pa je mali skovik, je povedal varstveni ornitolog Tomaž Mihelič, inženir gozdarstva, ki te dni skupaj s kolegi iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije opozarja, naj sovjih mladičev, ki se nam zdijo zapuščeni ali zavrženi, nikar ne nosimo domov, v zavetišča ali živalski vrt, saj mama in oče zagotovo nista daleč.
Velika uharica je največja v Sloveniji gnezdeča sova. FOTO: Tomaž Mihelič
Velika uharica je največja v Sloveniji gnezdeča sova. FOTO: Tomaž Mihelič

»Spomladi poteka reprodukcija sov. Med značilnostmi te skupine ptic je, da mladiči splezajo iz gnezda, preden znajo leteti. Razkropijo se po okolici in lahko jih najdemo več deset ali celo sto metrov od gnezda. Sova jih ponoči z lahkoto najde zaradi oglašanja, kontaktnih klicev, s katerimi kličejo za hrano. Pomembno se je zavedati, da je to stanje normalno in da mladiček, ki je videti nebogljen, v resnici ni zapuščen. Naredili bi napako, če bi ga vzeli in oskrbovali v azilu, saj bi ga prikrajšali za naravno odraščanje in učenje od pravih staršev, zato ga pustimo v naravi.«
 

Koristne na vrtu


Navade teh nadvse zanimivih živali so od vrste do vrste zelo različne. Največ je gozdnih (koconogi čuk, mali skovik, kozača, lesna sova), nekatere pa so specializirane za lov po odprti ravninski krajini (pegasta sova), pojasnjuje poznavalec.


»Vse sove so odlične lovke in imajo prilagojeno perje, da je njihov let skoraj neslišen. Nekatere vrste, na primer pegasta sova, so plen sposobne uloviti skoraj v popolni temi, kar jim omogoča odličen sluh.« So zelo koristne živali, saj se večinoma hranijo z majhnimi glodavci, kot so miši, podgane, voluharice, zato so nadvse dobrodošle tudi na vrtu.


Med ljudmi še vedno kroži vraža, da sova oziroma njeno oglašanje oznanja smrt. »Sove, sploh manjše, rade lovijo žuželke, in ker so nočne živali, se zato na lov odpravijo k razsvetljavi, saj se tudi mrčes zadržuje tam, kjer je svetlo. Včasih, ko še ni bilo javne razsvetljave, so jih pogosto videvali ob oknih hiš, v katerih so bedeli ob bolniku ali mrliču.«


Ljudje so to povsem naravno obnašanje sov zmotno povezali s smrtjo. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije