DIGITALNI NASVET

Stari telefon kot nadzorna kamera

Skoraj vsak pametni telefon, če le deluje, lahko spremenimo v domačo varnostno kamero, do katere dostopamo z novega telefona.
Fotografija: Stvar preverjeno deluje, pa tudi ločljivost v brezplačnem načinu ni preslaba. FOTO: Staš Ivanc
Odpri galerijo
Stvar preverjeno deluje, pa tudi ločljivost v brezplačnem načinu ni preslaba. FOTO: Staš Ivanc

Marsikomu med nami se v nekem predalu valja kak star pametni telefon, ki se nam ga ne da niti napolniti z elektriko, kaj šele da bi ga poskušali prodati na bolhi. A če aparat še dela, se ga da kako drugače uporabiti. Lahko ga spremenimo v elektronsko varuško ali pa v zasilni pametni zvočnik, še najbolje pa je, če ga uporabimo kot brezžično varnostno kamero.

Aplikacija

Za začetek moramo na stari telefon naložiti aplikacijo za domačo varnostno kamero. Večina tovrstnih aplikacij ponuja podobne funkcije, kot so lokalno pretakanje videa, oblačno pretakanje, snemanje in shranjevanje videa v lokalni ali oddaljeni shrambi, zaznavanje gibanja in alarm. Ko bo aplikacija delovala, bomo lahko nadzorovali dnevno sobo, garažo ali vrt in hkrati upravljali varnostno kamero od koder koli, in to direktno s pametnega telefona, ki ga trenutno uporabljamo.
Ena najuporabnejših aplikacij je Alfred Home Security camera, ki jo najdemo tako v Googlovi trgovini play kot v Applovem app storu, tako da deluje tako na starih kot novih iphonih in androidnih telefonih.

Alfred uporabniku brezplačno ponuja oddaljen pogled v žive prenose domače kamere, pardon, telefona, zaznavanje gibanja z alarmom, brezplačno shrambo v oblaku, dvosmerni prenos zvoka in možnost uporabe tako hrbtne kot sprednje kamere. Kdor pa želi še dodatne funkcije, kot so gledanje in snemanje videa v visoki razločljivosti, možnost zumiranja, odstranitev oglasov in 30-dnevno hrambo posnetkov v oblaku, si lahko za 4,38 evra na mesec oziroma 32,88 evra na leto omisli nadgradnjo v paket premium.
Improvizirana postavitev nadzorne kamere FOTO: Staš Ivanc
Improvizirana postavitev nadzorne kamere FOTO: Staš Ivanc

Nastavljanje

Ko imamo aplikacijo tako na starem kot novem telefonu, jo najprej zaženemo na novem in sledimo navodilom. Potreben pa bo vpis z Googlovim računom. Nato na starem telefonu ponovimo isto, le da na začetku izberemo možnost Camera (kamera), in ne Viewer (monitor), ter se vpišemo z istim Googlovim računom. Ko je aplikacija aktivirana na obeh telefonih, je nadaljnje upravljanje sila enostavno, saj nas Alfred ne utruja z neštetimi nastavitvami. V iosu lahko zgolj vklapljamo zaznavanje gibanja, preklapljamo med glavno in prednjo kamero ter ugašamo ali prižigamo zvok. Če pa uporabljamo androidno napravo, imamo poleg naštetih možnosti na voljo še stalno ostrenje, samodejni ponovni zagon, če se telefon resetira, nastavljamo lahko ločljivost in vklopimo zaklepanje s pinom.

In stari dobri iphone 5S je dobil novo nalogo. FOTO: Staš Ivanc
In stari dobri iphone 5S je dobil novo nalogo. FOTO: Staš Ivanc

Na novem telefonu lahko spremenimo še nekaj nastavitev, kot so vklop ali izklop obvestil, kamere in monitorje lahko poimenujemo, dodamo uporabnike, ki jim zaupamo, odstranimo kamero, preverimo, kolikokrat se je kamera odklopila, nastavimo občutljivost zaznavanja gibanja ali vklopimo nočni način snemanja.
Seveda Alfred ni edina izbira. Za uporabnike iphonov, ki želijo več nastavitev, je dobra izbira tudi Manything z ugodno naročnino, za tiste, ki imajo izključno androidne naprave, pa je priljubljena izbira aplikacija IP Webcam.

Nameščanje

Ko aplikaciji tečeta in je prenos slike vzpostavljen, je čas, da izberemo ustrezno lokacijo za našo novo (staro) kamero. Stari telefon postavimo nekam, da snema vhodna vrata, teraso, garažo, prostor, kjer hranimo nakit, kar koli pač želimo. Lahko ga uporabimo tudi kot elektronsko varuško za dojenčka. Če imamo na voljo več telefonov, lahko pokrijemo več prostorov hkrati.

Fiksiranje in napajanje

Telefon kamero fiksiramo s stojalom ali improviziramo, fino pa je, če jo postavimo tako, da se je ne opazi takoj. Če želimo dobiti širši pogled, si lahko za nekaj evrov na spletu nabavimo tudi širokokotno lečo za telefon. Poskrbeti pa je treba tudi za napajanje, saj je pretakanje videa energijsko precej potratno, telefon pa bo prižgan 24 ur na dan. Zato ga je dobro postaviti nekam v relativno bližino električne vtičnice, pri čemer znajo pomagati tudi daljši napajalni usb-kabli.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije