Ste umazali svoje najljubše oblačilo? Tu je nekaj nasvetov, kako nad madeže
Poletje je čas razigranih aktivnosti na prostem, ki vključujejo igre v blatu in na travi, sladkanje z okusnimi sezonskimi sadeži, krepčanje ob žaru, pa tudi večje in manjše nezgode. Vse to neredko pripelje do neljubih posledic v obliki različnih madežev na tkaninah. Za učinkovito odstranjevanje teh je treba poznati razloge zanje ter prilagoditi sredstva in postopke, s katerimi boste kos domala vsakemu.
Zaščita pred soncem je poleti nepogrešljiva, žal imajo sončne kreme negativno plat: na oblačilih pustijo madeže, ki jih zgolj pranje v pralnem stroju velikokrat ne odstrani. Na srečo obstaja način, ki lahko pomaga: madež najprej zmočite z vlažno krpo in ga posujte s sodo bikarbono. Počakajte pol ure, splaknite sodo in na madež nanesite detergent za pranje perila (če ne gre za občutljivo tkanino, lahko detergent za pomivanje posode). Še enkrat ga zdrgnite ter oblačilo nato operite kot običajno. Na enak način so premagljivi madeži, ki jih na tkanini pusti uporaba dezodoranta.
Zobna pasta za travo
Madeži trave so posebno trdovratni, a tudi zanje obstaja rešitev: na umazano tkanino s staro zobno ščetko nanesite zobno pasto, jo dobro vtrite v material, oblačilo sperite pod tekočo vodo in ga operite v pralnem stroju. Namesto zobne paste lahko uporabite alkoholni kis: razredčenega z vodo v razmerju ena proti ena polijte na madež, počakajte približno pol ure in oblačilo operite ročno ali v stroju.
Žvečilni gumi bomo s tkanine laže odstranili, če jo zamrznemo.
Kadar so razlogi za nevšečnost jajca ali kri, madež takoj sperite pod mrzlo vodo (nikoli vročo), nanj posujte drobno mleto sol, rahlo podrgnite, počakajte nekaj minut, oblačilo še enkrat splaknite in operite na temperaturi, ki jo dopušča tkanina. Ta način je uporaben še pri odstranjevanju madežev sadja in sadnih sokov, le da oblačilo v tem primeru najprej splaknite pod toplo vodo. Za odstranjevanje madežev sadja in sadnih sokov je uporabna mešanica medicinskega alkohola in vode v razmerju tri proti ena. Z njo za uro ali dve namočite madež. Učinkovita je soda bikarbona: iz nje in vode izdelajte gosto pasto, nanesite jo na madež, počakajte nekaj ur in nato oblačilo v obeh primerih operite v pralnem stroju.
Nad čokolado z mineralno vodo
Včasih je blato, ki konča na oblačilih, tako trdovratno, da mu zgolj pranje ni kos. Tudi v tem primeru ni vse izgubljeno: zapackano oblačilo 15 minut namakajte v litru vode z dodatkom žlice detergenta za pomivanje posode in žlice alkoholnega kisa ter ga nato operite v pralnem stroju.
Kadar so razlogi za nevšečnost jajca ali kri, madež takoj sperite pod mrzlo vodo.
Kadar težavo predstavlja kava, oblačilo takoj namočite v topli vodi z detergentom za pranje perila ali v topli vodi z dodatkom alkoholnega kisa (na liter vode približno pet žlic kisa). Pustite pol ure in oblačilo operite pri najvišji temperaturi, ki jo dopušča tkanina.
Madeže čokolade in čokoladnega sladoleda odstrani mineralna voda. Z njo prelijte umazano tkanino ali oblačilo namočite v njej in ga nato operite v pralnem stroju. Če so za madeže krivi paradižniki ali kečap, pomaga vinski kis. Z njim zmočite kosem vate, najprej tapkajte po madežu, nato ga zdrgnite še s kapljico detergenta za pranje perila ali pomivanje posode ter ga na koncu operite po običajnem postopku.
Alkoholni kis je zaveznik, ko se na tkanino prilepi žvečilni gumi: čezenj polijte segret alkoholni kis, počakajte nekaj minut in žvečilni bo lažje odstranljiv. Po potrebi postopek ponovite, lahko pa namesto kisa uporabite zamrzovalno skrinjo: tkanino z žvečilnim gumijem postavite vanjo, ko bo zamrznil in se zato strdil, ga boste zlahka odlepili.