Ste vedeli, da je bil Ivan Tavčar zaslužen za razvoj tenisa in kolesarstva v Sloveniji?
V letu, ko po vsej Sloveniji slavimo delo in življenje dr. Ivana Tavčarja, je Občina Gorenja vas - Poljane v sodelovanju z različnimi ustanovami pripravila pester program, ki zajema kulturne, znanstvene, športne, kulinarične, lovske in druge prireditve. Z njim zaznamujemo 100 let smrti tega za Slovenijo in njeno identiteto tako pomembnega pisatelja, politika, odvetnika in človeka, ki se je strastno posvečal različnim dejavnostim, med drugim je bil lovec in predsednik prvega slovenskega biciklističnega kluba.
V dvorcu si lahko ogledamo stalno razstavo Visoška domačija pripoveduje, blizu sta Tavčarjev spomenik in grobnica.
Ivan Tavčar se je v zgodovino slovenskega kolesarstva, ki zadnja leta pri nas doživlja izjemen razmah na tekmovalni ravni, zapisal kot prvi predsednik Kluba slovenskih biciklistov Ljubljana. V duhu sokolskega gibanja so ga decembra 1887 ustanovili kolesarski in športni zanesenjaki ter slovenski domoljubi kot protiutež nemških klubov, v katerih Slovenci niso bili zaželeni. S tem so tlakovali pot razmahu rekreativnega in pozneje profesionalnega kolesarstva. Za ilustracijo: do prve svetovne vojne je na Slovenskem delovalo že 31 rekreativnih klubov.
Kot kolesarju smo Tavčarju veliko pozornosti namenili ob maratonu Franja, saj je bil ob dvorcu na Visokem etapni cilj.
Kmečki dvorec je bil dolga leta dom pisatelja in njegove žene Franje. Zgradili so ga v 17. stoletju, leži pa v objemu gričev in gozdov nedaleč od Poljanske Sore. V njem si lahko ogledamo stalno razstavo Visoška domačija pripoveduje, blizu sta Tavčarjeva spomenik in grobnica. V dvorcu deluje tudi lično opremljena kavarna z letnim vrtom. Za nekdanje Kalanovo posestvo se je od začetka 20. stoletja uveljavilo ime Tavčarjev dvorec, mogočna domačija in njeni nekdanji lastniki, rodbina Kalan, pa so bili vir navdiha pri pisanju zgodovinskega romana Visoška kronika.
Ob nekdanjem stanovanjskem objektu, v katerem je čudovita poročna dvorana, stoji razsežno gospodarsko poslopje s tipičnim kozolcem – toplarjem. Na robu gozda je pisatelj postavil kapelico z družinsko grobnico, v kateri je tudi sam pokopan. V bližini stoji markanten bronast kip pisatelja, ki ga je leta 1957 izdelal Jakob Savinšek, gleda pa proti Tavčarjevemu rojstnemu kraju, Poljanam. V neokrnjeni idilični naravi se je mogoče zapeljati s kolesom ali sprehoditi peš.
Kjer se ustavi čas
Zgodba prelepega dvorca nas povezuje predvsem s pisateljem, ki je imel tam z ženo letno rezidenco. Tam se je sprostil, kakor dandanes tam uživajo vsi, ki dvorec obiščejo. Lepa narava, urejena okolica in obnovljena notranjost kmečkega dvorca navdušijo vsakogar. »Zato smo se skupaj odločili, da v sklopu objekta, kjer je že nekaj let lepa razstava Visoška domačija pripoveduje, uredimo še stilsko primerno kavarno,« pravijo v zavodu Poljanska dolina. »Tako vas v njej navduši lepo pohištvo, izdelano v stilu, ki v tak objekt časovno in vsebinsko spada. Strežno osebje je prav tako nekaj posebnega; ob obisku kavarne spoznate njihovo prisrčnost in prijaznost ter dobite občutek, da se je čas tukaj ustavil. Oblekice iz modrotiska, ki je bil v 19. stoletju zelo pogost material in se je tiskal na Škofjeloškem, poudarijo ženstvenost in prisrčnost.« Poleg tega so na posestvu dvorca Visoko 2017. rekonstruirali naravno travnato teniško igrišče, ki ga je dal Tavčar urediti že davnega leta 1897 in je bilo prvo tovrstno igrišče v Sloveniji.
»Ob Tavčarjevem letu se trudimo rojaka odkriti tudi na drugih področjih, ne samo kot pisatelja, kot smo se učili v šoli. Vemo, da je bil najprej pravnik, politik in tudi športnik. Kot kolesarju smo mu veliko pozornosti namenili ob maratonu Franja, saj je bil ob dvorcu na Visokem etapni cilj. Organizatorjem sem predal idejo, da bi imeli t. i. Tavčarjev etapni cilj tudi v prihodnji letih. Tavčar je imel rad tudi tenis. Ob praznovanju 100. obletnice povesti Cvetje v jeseni v letu 2017 smo po 120 letih spet zgradili teniško igrišče in organizirali turnir dvojic v belem, kakršnega so takrat igrali na Visokem,« je povedal Milan Čadež, župan Občine Gorenja vas - Poljane.