CVETLICE
Štiri rešitve za štiri težave z lončnicami
Kaj storiti, če vašim lončnicam rumenijo ali odpadajo listki ter cvetovi?
Odpri galerijo
Lepe in bujne sobne rastline so vsakomur v ponos, nekoliko manj veselja te prinašajo, kadar kažejo očitne znake, da so v stiski. Če tudi na svojih opažate uvele liste, povešene cvetove in odmrle poganjke, nikar ne obupajte. Prepoznajte vzrok težave in ga odpravite. Kajti dokler je lončnica živa, ostaja upanje zanjo.
Zdravilo: Preverite zemljo, v katero je rastlina posajena. Če je izdatno navlažena, jo zalivajte redkeje in v skladu z njenimi potrebami. Prav tako se prepričajte, da ima lonček luknjice, skozi katere lahko odvečna voda odteka in se ne zadržuje v podstavku.
Zdravilo: zalivajte rastlino, dokler skozi luknjice v dnu ne priteče voda, to storite vsakič, ko je zemlja suha na otip. Koliko vode rastlina potrebuje, je odvisno od njene vrste, letnega časa in razmer, v katerih raste. Če je v prostoru zrak suh, se zemlja hitreje izsuši. V tem primeru je rastlino boljše zalivati redkeje in izdatneje kot večkrat po malem.
Zdravilo: Sobne rastline napadajo različni škodljivci, od listnih uši do belih mušic in gosenic. Ti se lahko z bolnih razširijo tudi na zdrave lončnice, zato je okuženo treba izolirati in ji pomagati s primernim sredstvom. To lahko kupite v cvetličarnah ali specializiranih trgovinah, kjer vam bodo glede na vrsto škodljivca svetovali, kateri je najprimernejši. Uporabljajte ga po navodilu proizvajalca.
Zdravilo: sobne rastline rastejo v omejeni količini zemlje, iz katere počasi črpajo hranljive snovi. Poleg tega se te iz zemlje izpirajo tudi z zalivanjem. Če je nivo zemlje v lončku prenizek, rastlino presadite in zemljo obogatite s hranljivimi snovmi. Naravna gnojila so bananini olupki, kavna usedlina, čajni lističi, pomagate pa si lahko tudi z mineralnimi gnojili, ki so na voljo v trgovinah. Upoštevajte priporočeno količino, kajti tudi ob pretiravanju z njimi boste rastlinam škodovali.
Simptom: mehki, rumeni listi
Diagnoza: preveč vodeZdravilo: Preverite zemljo, v katero je rastlina posajena. Če je izdatno navlažena, jo zalivajte redkeje in v skladu z njenimi potrebami. Prav tako se prepričajte, da ima lonček luknjice, skozi katere lahko odvečna voda odteka in se ne zadržuje v podstavku.
Simptom: rjavi, povešeni listi, ki odpadajo
Diagnoza: premalo vodeZdravilo: zalivajte rastlino, dokler skozi luknjice v dnu ne priteče voda, to storite vsakič, ko je zemlja suha na otip. Koliko vode rastlina potrebuje, je odvisno od njene vrste, letnega časa in razmer, v katerih raste. Če je v prostoru zrak suh, se zemlja hitreje izsuši. V tem primeru je rastlino boljše zalivati redkeje in izdatneje kot večkrat po malem.
Simptom: tanke pajčevine ali žuželke na lončnici in uvelo listje
Diagnoza: škodljivciZdravilo: Sobne rastline napadajo različni škodljivci, od listnih uši do belih mušic in gosenic. Ti se lahko z bolnih razširijo tudi na zdrave lončnice, zato je okuženo treba izolirati in ji pomagati s primernim sredstvom. To lahko kupite v cvetličarnah ali specializiranih trgovinah, kjer vam bodo glede na vrsto škodljivca svetovali, kateri je najprimernejši. Uporabljajte ga po navodilu proizvajalca.
Simptom: uvelo listje, slaba rast in nizek nivo zemlje v lončku
Diagnoza: pomanjkanje hranljivih snoviZdravilo: sobne rastline rastejo v omejeni količini zemlje, iz katere počasi črpajo hranljive snovi. Poleg tega se te iz zemlje izpirajo tudi z zalivanjem. Če je nivo zemlje v lončku prenizek, rastlino presadite in zemljo obogatite s hranljivimi snovmi. Naravna gnojila so bananini olupki, kavna usedlina, čajni lističi, pomagate pa si lahko tudi z mineralnimi gnojili, ki so na voljo v trgovinah. Upoštevajte priporočeno količino, kajti tudi ob pretiravanju z njimi boste rastlinam škodovali.