Svečano pogrnjena miza

Pri pripravi prazničnega pogrinjka ne pozabimo, da bo treba na mizo postaviti še posode s hrano ter pijačo; gostje naj imajo dovolj prostora.
Fotografija: Pri pripravi pogrinjka pazimo, da ne bo vsega preveč. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Pri pripravi pogrinjka pazimo, da ne bo vsega preveč. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Izbrane praznične jedi, naj bo božično kosilo ali silvestrska večerja, naj bodo postrežene v boljši posodi in z lepim priborom, ko jih postavimo na svečano pogrnjeno mizo. Prav je, da pogrinjek premišljeno načrtujemo, saj se lahko zgodi, da bo miza prepolna sicer lepih, a povsem neprimernih okraskov, zato bo delovala kičasto in brez koncepta, in kar je najhuje: tako bo polna, da ne bo kam postaviti kozarca ali nasloniti rok.
Zadnja leta so v modi naravni okraski, tudi za pogrinjek.
Zadnja leta so v modi naravni okraski, tudi za pogrinjek.

Če nismo vešči priprave pogrinjka, je najbolje, da na mizo najprej postavimo krožnike in pribor ter kar prazne posode, v katerih bomo stregli jedi. Tako bomo dobili občutek, koliko prostora ostane za okrasitev, in temu primerno izbrali vrsto in količino okrasja.

Osnova svečanega pogrinjka je ustrezen prt, ki bo dajal ton celotni mizi. Najbolje je izbrati takega v nevtralni ali celo beli barvi, dopolnimo pa ga s tekači ali pogrinjki. Potem izberemo jedilni servis, po navadi privlečemo iz omare takšnega, ki je na mizi bolj redko, saj je preveč dragocen, da bi ga uporabljali vsak dan in tvegali razbitje. Glede na prt in krožnike izberemo barvo, ki bo osnova našega pogrinjka, na kateri bomo gradili celotno podobo mize.

Pogosto izbiramo tradicionalne božično-novoletne barve, to so rdeča, zelena, zlata in srebrna, lahko izberemo eno ali jih med seboj kombiniramo, da je le usklajeno. Ko imamo izbrano barvo, na mizi pa že stojijo krožniki, pribor in kozarci, začnemo pripravljati okrasje. Zelo lepi so naravni materiali, na primer storži, smrekove vejice, janeževe zvezde in cimetove paličice. Tako bo miza tudi dišeča. Za boljše počutje prižgemo svečko ali na mizo postavimo božični aranžma.


Po pravilih je treba postaviti tudi krožnike in pribor. Če strežemo juho, pripravimo plitve in globoke krožnike, okoli njih pa namestimo pribor in kozarce. Na levo stran položimo vilice, na desno najprej nož in potem žlico. Če je jedilnik sestavljen iz več hodov, zahteva več pribora, na levi strani so lahko največ trije, na desni pa štirje kosi. Nad krožnik postavimo desertni pribor, desno od njega kozarce, najprej tistega za vodo, ta je nad nožem za glavno jed, levo od njega kozarec za belo vino in na koncu še za rdeče.

Povejmo, da kozarci za aperitiv, digestiv in pivo ne spadajo h pogrinjku, prinesemo jih po potrebi, enako velja za solnico in poprnico ter zobotrebce. Ne pozabimo na prtičke, v katere si bodo gostje brisali roke ali ustnice.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije