MODERNA TEHNOLOGIJA
Tablica za množice
Huawei mediapad T5 je narejen predvsem za gledanje videa in igranje iger, in to ne za preveč denarja.
Odpri galerijo
Tablični računalniki sicer niso več tako priljubljeni kot v letih po splovitvi Applovega ipada, a vseeno predstavljajo pomemben izdelek tehnoloških družb, saj še vedno prodajo okoli 140 milijonov tablic na leto. No, leta 2014 se jih je prodalo kar 230 milijonov. In medtem ko večina proizvajalcev že nekaj let opaža padec prodaje, pa kitajski Huawei beleži rast: po podatkih analitske družbe TrendForce naj bi letos prodal za 30 odstotkov več tabličnih računalnikov kot lani in se uvrstil na tretje mesto med proizvajalci tablic, pri čemer naj bi prehitel ameriški Amazon, pred njim pa bi bila le še Apple in Samsung.
Zmogljivost za dobro ceno
Huawei svojim tabličnim računalnikom pravi mediapad, in tokrat smo v roke prejeli lično desetpalčno različico s končnico T5. Za ne pretiranih dvesto evrov lahko dobimo tablico, ki kljub kovinskemu ohišju tehta manj kot pol kilograma, z zaslonom prave visoke razločljivosti (1920 krat 1200 pik), z osemjedrnim procesorjem kirin 659, kakršnega najdemo tudi v Huaweijevih pametnih telefonih srednjega razreda, s stereo zvočnikoma in dvema gigabajtoma delovnega in 16 GB notranjega pomnilnika, ki pa se ga s spominsko kartico da razširiti na konkretnih 256 GB. Ima tudi 5 MP hrbtno in 2 MP prednjo kamero za videokomuniciranje, kakšnih vrhunskih fotografij pa od tablice niti ne pričakujemo. Vtič je za ta cenovni razred klasični micro usb, klasični avdioizhod je tudi tu, T5 pa poleg klasičnega brezžičnega omrežja wifi obvlada tudi hitri prenos mobilnih podatkov LTE, če je vanj, seveda, vtaknjena sim kartica.Multimedijska tablica
Mediapad T5 je namenjen predvsem gledanju filmov in videoposnetkov pa tudi brskanju po spletu. Slika je povsem solidna, čeprav zaslon nima ravno največje svetilnosti, pa še stekleno zaščito ima, kar mu zmanjša uporabnost na soncu, tako da je vanj bolje bolščati v senci ali zaprtem prostoru. Je pa slika enakomerna in nepopačena ne glede na to, iz katerega zornega kota gledamo. Strojna oprema sicer ni v zgornjem razredu, a je vseeno dovolj zmogljiva za poganjanje tudi zahtevnejših iger, čeprav je pri nekaterih grafično najzahtevnejših dirkačinah, kot je Asphalt 9, za tekočo sliko dobro zmanjšati raven podrobnosti. Fino je tudi, da se ne segreva pretirano niti ob večjih in daljših obremenitvah. Zvočnika poskrbita za solidno stereo »sliko« in sta precej glasna, seveda pa jima primanjkuje nizkih tonov, kar pa je težava vseh tablic in pametnih telefonov. Veliko boljša rešitev so slušalke. Baterija s kapaciteto 5200 mAh zdrži do deset ur gledanja videa, kar je povsem dovolj tudi za daljše poti z avtomobilom. Škoda je le, da je v paketu najšibkejši Huaweijev napajalnik, s katerim polnjenje ni ravno raketno hitro: do polne kapacitete bo mediapad z njim potreboval kake štiri ure. Operacijski sistem je android oreo 8.0, zapakiran v že znani Huaweijev uporabniški vmesnik emui 8.0, ki pa mu, žal, ne manjka večinoma nepotrebnega programja. Prednaloženi predvajalnik videa predvaja dober del formatov, če pa česa ne zna, je v Googlovi trgovini play vedno na voljo univerzalni VLC.