Tako psom zaščitimo tačke pred zimskimi nadlogami
Pa smo le dočakali snežno odejo tudi marsikje po nižinah. Pogled na belo idilo je resda čudovit, veselje najmlajših te dni pa nepopisno, a snežne padavine s seboj prinašajo tudi pasti in preglavice. Čeprav se nad snegom navdušujejo tudi naši štirinožni prijatelji, jim zimske razmere lahko prinesejo marsikatero nevšečnost, svarijo strokovnjaki.
Možnost poškodb
Med razigranim tekanjem se kužkom med prsti in na blazinicah na spodnjem delu tačk nabirajo drobne snežne kepe, če je sneg pomrznil, pa je nadloga še izrazitejša, sploh če ima kuža dolgo dlako, ki se mu spleta tudi med prsti. Da bi se izognili nevšečnostim, svojemu najboljšemu prijatelju pred zimskimi izzivi pristrižemo dlako, a pozor, pri tem nikar ne pretiravajmo, saj lahko tako nevarno razgalimo medprstni prostor, ki se lahko vname ob stiku s soljo in peskom za posipanje.
Tistim, ki po ledenih površinah korakajo bosotaci, je treba posvetiti več pozornosti.
Mraz, led in sol izsušijo pasje blazinice, zaradi česar lahko te razpokajo. Ranice na tačkah so v tem obdobju kar pogoste, nevarni so tudi zamrznjeni sneg in ostri robovi, in če poškodovana koža pride v stik s peskom in soljo, našemu ljubljencu ne bo nič kaj prijetno. Težave je bolje preprečiti kakor zdraviti, zato mu pred sprehodom po soljenih površinah namažemo blazinice z vazelinom ali drugim primernim mazilom, ki ga priporoča veterinar, in tako preprečimo ali pa vsaj ublažimo stik z neprijetno površino.
Občutljivejše pasme potrebujejo dodatno zaščito, zato je povsem smiselna uporaba pasje obutve: ob nakupu naj bo kuža z nami, da čeveljce pomeri, a pozor, to je vsekakor bolje opraviti pred zimsko sezono, da se ljubljenec privadi na pridobitev še pred prvim snegom. Če pasje obutve še niste kupili, nič ne de, le nekoliko več potrpljenja pri privajanju (s priboljški in veliko besedne spodbude) bo potrebnega! Morda se marsikomu zdi nepotrebna modna muha, a pozablja, da je živali s tem prizaneseno z mazanjem z zaščitnim sredstvom, morebitnimi poškodbami in vnetji ter obveznim umivanjem po sprehodu po soljenih površinah.
Psom, ki po ledenih površinah korakajo bosotaci, je torej treba posvetiti več pozornosti, kot rečeno, tudi po sprehodu, ko sledi spiranje tačk z mlačno vodo. Pri tem jim tudi pregledamo medprstne prostore in blazinice, ob morebitnih znakih vnetja se posvetujemo z veterinarjem. Po umivanju jim tačke nežno, a temeljito posušimo, nato pa v tankem sloju premažemo z mazilom, po negi pa je priporočen počitek, da se sredstvo ustrezno vpije, zato psa za nekaj časa zamotimo z žvečljivo igračo ali kostjo.
Sol in drugi pripravki za posipanje ledenih površin so lahko škodljivi in povzročijo tudi zastrupitev, če jih pes nehote zaužije, ko si poskuša sam očistiti šape. Zaledenela dvorišča zato raje posujemo z neškodljivimi materiali, kot sta mivka in pesek, ali pa s sredstvi, ki so varna za hišne ljubljenčke. Psu ne dovolimo pitja iz luž ali pa igranja blizu površin, ki jih vzdržujejo javne službe.