Tako vašemu psu ne bo dolgčas

Dobro je vedeti, kako z raznimi kratkočasnimi igricami zaposliti svojega psa, ko ne moremo na sprehod.
Fotografija: Uh, tale žoga za skrivanje priboljškov je zakon! Foto: Mira Bizjan
Odpri galerijo
Uh, tale žoga za skrivanje priboljškov je zakon! Foto: Mira Bizjan

Psa je pametno znati zamotiti tudi v stanovanju, kajti, to pa že vemo, zdolgočasen kuža postane pri samostojnem iskanju zabave, ki nam ljudem največkrat ni preveč všeč, zelo iznajdljiv.

Iskanje skritih predmetov

Psu, ki rad prinaša žogico, to pokažemo, potem pa jo odnesemo v eno od sob (po možnosti naj ne vidi, v katero) in jo položimo za oviro, da je ne zagleda takoj. Spodbudimo ga z »išči žogico«. Neverjetno je, kako psi takoj, ko iskanega predmeta ne vidijo, začnejo uporabljati nos. Če le ima dovolj strasti do iskanja, se bo s pomočjo svojega najpomembnejšega čutila, voha, z lahkoto znašel na pravem mestu.

Prepoznavanje po imenih

Kužku najprej predstavite različne predmete: palčka, žoga, lesena račka, zajček (plišast, seveda), potem jih položite na tla in rečete »prinesi mi zajčka« itd. Tako razločevanje predmetov je zanimivo in marsikdo nauči psa prinašati veliko poimenovanih igrač.

Skrivanje priboljškov

Psom, ki jim hrana pomeni več kot igrača, pač skrijemo priboljške. Pomembno je, da jih zaposlimo tako, da morajo malce razmišljati. V ta namen si lahko omislite žogo skrivalnico iz valovitega blaga, med gube skrijete priboljške ali navadne brikete: kuža bo obračal žogo in z gobčkom brskal med trakovi, dokler ne bo ugotovil, da ni nobenega več. Poleg okrogle oblike obstajajo tudi preprogi podobne podlage, v katere položite suhe priboljške; psa takšno iskanje resnično zabava. Kupite lahko podstavke, ki imajo na najrazličnejše načine zastrte jamice, v katere skrijete priboljške, kuža pa mora ugotoviti, ali se pokrov dvigne, porine v levo ali desno, da dobi grižljaj. Pri tem si pomaga z gobčkom ali tačkami.

Učenje uporabnih vaj

Seveda ga lahko zaposlimo tudi z učenjem uporabnih vaj, kot je recimo »pojdi na svoj prostor«. Ker pa poskušamo navodila psu skrčiti na eno besedo, si pomagamo npr. z: »lezi«, kar pomeni, naj gre na svoje ležišče in tam ostane, »prostor« pa pomeni, naj se uleže ob našo levo nogo.
Za treniranje v stanovanju je še precej vaj, ki po eni strani utrjujejo sodelovanje psa s človekom, po drugi pa psu pomagajo zapolniti dneve brez daljših sprehodov. Na primer: sredi sobe postavite neki predmet (stožec) in naj ga pes obkroži enkrat z leve proti desni, drugič z desne proti levi, pri čemer lahko uporabljate čisto dobesedni navodili: »levo« in »desno«. Na začetku mu z gesto pojasnite, kaj želite, kmalu pa kazanje ne bo več potrebno. Ali pa »pojdi k mami«, »pojdi k Nini« oz. klicanje enkrat k enemu družinskemu članu, drugič k drugemu. Oseba, h kateri psa pošljemo, naj bo v drugem prostoru, lahko je tudi kar dobro skrita, tako se bo moral kuža bolj potruditi, da jo bo našel. Brez nagrade, ko osebo najde, najbrž ne bo šlo, vsaj ne večkrat zapored.
* Mira Bizjan je inštruktorica v šoli ŠVRK, Ljubljana, telefon: 041-734-995, FB: Šola Švrk

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije