ORHIDEJE

Tropska lepotica pri nas doma: ne postavimo je v bližino grelnih teles

Orhideje z elegantnim in eksotičnim cvetom navdušujejo mnoge, in čeprav se zdi nega zapletena, jih je dokaj lahko vzdrževati, če sledimo nekaj napotkom.
Fotografija: Ob primerni negi bodo čudovito uspevale in cvetele. FOTO: Maryviolet/Getty Images
Odpri galerijo
Ob primerni negi bodo čudovito uspevale in cvetele. FOTO: Maryviolet/Getty Images

Orhideje so zaradi svoje lepote in raznolikosti za mnoge najljubše rože: cvet je eleganten in malce eksotičen in krasi prav vsak dom, moderno ali tradicionalno opremljen. Orhideja je rastlina ljubezni in plodnosti, povezujejo jo z romantiko, nedolžnostjo, lepoto. In čeprav se zdi, da so rastline vseh velikosti in barv zahtevne in je nega zapletena, jih je pravzaprav lahko vzdrževati: ne zahtevajo ne preveč pozornosti ne časa. Le nekaj napotkov se je treba držati, in uspevale bodo čudovito in še bolj čudovito cvetele, in to dolgo.

Za mnoge je najljubša roža. FOTO: Getty Images
Za mnoge je najljubša roža. FOTO: Getty Images

Na voljo je veliko vrst, najpogosteje doma gojimo orhideje iz rodu falenopsis, ki niso toliko občutljive za nihanje temperatur, manj zračne vlage in tudi pomanjkanje svetlobe, zato so tudi najprimernejše za začetnike; podobno nezahtevne so čeveljčki, dendrobiji in cimbidiji pa spadajo med zahtevnejše.

Ne ob radiator

Ker so doma v tropskih predelih, imajo rade višje temperature in tudi višjo zračno vlago. Sivi, kratki zimski dnevi orhidejam niso najljubši, ker imajo rade veliko sončne svetlobe, jih postavimo v najsvetlejši prostor v stanovanju, in to tja, kjer bodo imele kar največ naravne svetlobe, a ne neposrednega sonca.

Ne postavimo je v bližino grelnih teles, tudi ne klime, saj ne mara, da topel zrak piha vanjo, prav tako ne v bližino balkonskih vrat in oken, ki jih pogosto odpiramo. Orhideje namreč ne marajo naglih sprememb v temperaturi, izmenjava toplega in hladnega zraka jim nikakor ne prija, niti prepiha ne marajo. Najbolj jim prijajo temperature okoli 22 stopinj Celzija.

Kot rečeno, imajo rade visoko zračno vlago, te pa pozimi v ogrevanih prostorih primanjkuje. Pomagamo si z vlažilnikom zraka (zanj bodo hvaležne tudi naše dihalne poti in koža), občasno mesnate liste in zračne korenine poškropimo z vodo, pazimo pa, da ne bo zastajala na sredini listov, saj to lahko povzroči gnitje. Liste redno brišemo, da ne bodo prašni. Vodo lahko vlijemo tudi v podstavek, v katerega naložimo kamne, na te pa postavimo lonček z orhidejo, tako bo dobila dovolj vlage. Premestimo jo lahko v kopalnico, kjer je vlage na pretek, a le, če je v njej okno, tudi v kuhinji bo imela dovolj vlage.

Potopimo jo v vodo

Kaj pa zalivanje? To se malce razlikuje od zalivanja drugih rastlin. Če jo zalijemo od zgoraj, torej v lonček, bo voda preprosto stekla skozenj. Vodo raje vlijemo v večji lonec, v tega pa za kakih 20 minut postavimo lonček z orhidejo. Potem pustimo, da odvečna voda izteče. Zalivamo s postano vodo, ogreto na sobno temperaturo. Pri zalivanju smo zmerni, substrat naj se povsem posuši, enkrat na teden bo dovolj, pazimo, da ne bo stala v vodi, saj to lahko tako kot prepogosto zalivanje povzroči gnitje korenin, tudi listi lahko izgubijo čvrstost.

Orhideje laže prenesejo pomanjkanje vode, kot če je te preveč. Občasno jih pognojimo s posebnim gnojilom za orhideje, količino pa prepolovimo. Substrat mora biti zračen, najpogosteje vsebuje delce kokosa, ki zadržuje vlago, lubja, rastlinskih vlaken: orhideje v naravi rastejo na drevesih, palmah, ki se jih oprimejo, njihove korenine in listi pa vlago črpajo iz okolja.

Pri nakupu izberemo rastlino, ki nima suhih, poškodovanih ali rumenih listov, prav tako ne poškodovanih ali celo nagnitih korenin, biti mora čvrsta in že na pogled zdrava. Če jo bomo kupili zdaj, ko je bolj mrzlo, orhidejo ovijmo v papir in jo dodatno zaščitimo še z vrečko, potem pa čim hitreje prenesemo v stanovanje, sicer lahko odvrže vse cvetove in popke. 

Rade imajo svetlobo, a ne neposrednega sonca. FOTO: Dmitriy Sidor/Getty Images
Rade imajo svetlobo, a ne neposrednega sonca. FOTO: Dmitriy Sidor/Getty Images

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije