Tudi na rastlinah se nabira prah

Liste je najbolje čistiti le z vodo, po možnosti prekuhano, in mehko krpo; dlakave lističe in cvetove nežno obrišemo z mehkim čopičem.
Fotografija: Trpežne in manj občutljive rastline lahko tudi oprhamo. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Trpežne in manj občutljive rastline lahko tudi oprhamo. FOTO: Guliver/Getty Images

Tako kot na pohištvu, knjigah in drugih površinah ter predmetih se tudi na rastlinah trdovratno nabira prah. To ni moteče le z estetskega vidika, temveč rastlinam tudi škodi: debela plast prahu na listih lahko zavira fotosintezo, kar povzroči zastoj rasti, v skrajnem primeru pa lahko rastlina celo odmre. Da ne govorimo o tem, da se prah, če rastlino malce potresemo, dvigne v zrak in ga s tem onesnaži. Zato ga je najbolje čistiti sproti, preden se nabere v večjih količinah.
Liste redno pršimo.
Liste redno pršimo.


Rastline oziroma njihove liste čistimo na več načinov, odvisno od njihove oblike in strukture. Večje, gladke liste nežno obrišemo z mehko krpo, lahko tudi vato, če je prahu več, vato ali krpo navlažimo. Za čiščenje je najbolje uporabiti prekuhano vodo sobne temperature, lahko bi tudi deževnico, a te najverjetneje nimamo pri roki. Rastline z manjšimi listi, katerih čiščenje bi bilo preveč zamudno, in tudi kakteje damo v kopalno kad ali tuš kabino in poškropimo s prho. Pazimo, da ne bomo preveč zalili zemlje v loncu. Pomagamo si lahko tako, da lonec prekrijemo s plastično vrečko. Nazadnje rastlino nežno otresemo in počakamo, da se listi osušijo, šele potem jih postavimo nazaj na njihov prostor. Temperatura vode naj bo približno 20 stopinj. Posebno občutljive liste ter tiste, ki imajo na površini dlačice, prav tako pa cvetove, ki bi jih s krpo lahko poškodovali, očistimo z mehkim čopičem, primerni so denimo fotografski, slikarski ali kozmetični, ki ga uporabljamo za nanašanje pudra. Pomembno je, da je res mehak. Da listov med čiščenjem ne bi poškodovali ali celo odtrgali, jih primemo s celo dlanjo in res nežno obrišemo.


Nekateri priporočajo, da liste čistimo s posebnimi vrtnarskimi pripravki za loščenje, vendar so ta sredstva v resnici namenjena rezanemu cvetju, ki jim dajo sijajni videz. Za rastline v rasti niso primerna, saj na listih naredijo film, ki zapira pore in s tem, podobno kot prah, preprečuje fotosintezo. Podobno velja za domače naravne pripravke, na primer raztopino z mlekom ali oljem, po kateri bodo listi sicer sijoči, vendar ne bodo mogli dihati. Zato je najbolje čistiti zgolj z vodo in krpo.
Brišemo z vlažno vato ali mehko krpo.
Brišemo z vlažno vato ali mehko krpo.

Pomemben del nege rastlin, zlasti pozimi, ko je zrak v prostorih zaradi kurjave suh, je pršenje listov. To opravimo vsakih nekaj dni, po potrebi pogosteje, prav tako s prekuhano vodo sobne temperature. Na listih, ki jih redno škropimo, se ne bo tako močno nabiral prah, zato nam jih ne bo treba nenehno čistiti. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije