POLIRAJTE ENKRAT NA LETO

Vau, videti je kot nov!

Kako pravilno oprati zunanjost in očistiti notranjost avtomobila; prav je, da je čist, toda pretiravanje mu lahko tudi škodi.
Fotografija: Lahko izberete samodejno avtopralnico ali pa se dela lotite sami. FOTOGRAFIJE: Getty Images
Odpri galerijo
Lahko izberete samodejno avtopralnico ali pa se dela lotite sami. FOTOGRAFIJE: Getty Images

Med vožnjo in parkiranjem se na avto lepi najrazličnejša umazanija, ki zmanjšuje lesk pločevine, v notranjost pa prej ali slej prinesemo vse, kar se nam je prijelo na obuvalo. Ni treba ravno vsak dan, toda vsaj nekajkrat na leto se spodobi, da avtomobilu namenimo nekaj časa za nego.

Veliko je mogoče narediti že med vsakodnevno uporabo. V avto ne vstopajmo z močno umazanimi čevlji. Preden se usedemo vanj, jih lahko tudi otrkamo, da se znebimo kamenčkov. Prehranjevanje v vozilu ne prispeva k večji čistoči, poleg drobtin in drugih ostankov hrane bomo z mastnimi rokami onečedili obloge in sedeže. Za prevoz ne prav čistih predmetov v avtomobilu ali prtljažniku velja uporabiti podlogo, ki jo je mogoče preprosto očistiti. Predvsem je treba paziti, da se notranjost avtomobila ne navzame vlage.

Zunanjost bo dlje svetleča, če avto parkirate v garaži ali v senci. To naj ne bo blizu prašne ceste ali pod drevesom, ki medi ali se na njem zadržujejo ptiči. Vsekakor med temeljitejšimi pranji redno čistite stekla in žaromete oziroma luči.

Od vrha proti dnu

Pranje avtomobila lahko opravite v samodejni avtopralnici ali pa se ga lotite sami. V prvem primeru bodo uslužbenci poskrbeli za temeljito predpranje z visokotlačnim čistilnikom, ki je obvezno, saj boste sicer med pranjem s krtačami oziroma gobo z grobimi ostanki umazanije opraskali lak.

Ročno pranje opravite z gobo, ki jo dobro namočite v mlačni vodi z detergentom, da ustvari peno. Avtomobil čistite od vrha proti dnu, posebej se posvetite robovom in skritim delom. Sem sodijo tudi pragovi, ki jih boste dosegli in očistili zgolj tako, da boste odprli vrata. Samodejna avtopralnica tega seveda ne zmore, zato po izvozu s suho krpo obrišite kapljice, ki jih ni posušil ventilator.

Če na pločevini ostane trdovraten madež, denimo od ptičjih iztrebkov ali smole, ga odstranite s specializiranimi čistilnimi sredstvi. Po potrebi obiščite profesionalno pralnico.
Če na pločevini ostane trdovraten madež, denimo od ptičjih iztrebkov ali smole, ga odstranite s specializiranimi čistilnimi sredstvi. Po potrebi obiščite profesionalno pralnico.

Če na pločevini ostane trdovraten madež, denimo od ptičjih iztrebkov ali smole, se ga lotite s specializiranimi čistilnimi sredstvi. Nikoli ga ne poskušajte očistiti na silo ali z grobimi gobicami, saj boste poškodovali lak. Po potrebi avtomobil peljite v pralnico, kjer vam bodo strokovno pomagali.

Za brisanje uporabite jelenovo kožo ali krpo iz mikrovlaken, ki ne puščata sledi. Seveda morata biti čisti, pa tudi med brisanjem je priporočljivo, da ju občasno splaknete s čisto vodo, še zlasti po brisanju bolj skritih delov, kamor krtače in goba morda niso segle.

Polirajte enkrat na leto

Avtomobilska pločevina je videti še bolje, če jo občasno spolirate. A ne pretiravajte, saj ob vsakem poliranju odstranite tanek sloj laka. Morda to storite enkrat na leto ali še redkeje. S posebnimi čistili lahko namažete in dodatno zaščitite tudi plastične dele, vendar bodite previdni pri lakiranih, saj lahko naredite škodo.

V notranjosti lahko čistočo dosežete z rednim stepanjem preprog in sprotnim odstranjevanjem smeti. Ko se lotite resnega čiščenja, notranjost povsem izpraznite, tudi predale in prtljažnik, odstranite otroške avtosedeže in morebitne druge pripomočke pa tudi preproge.

Sesanja se lahko lotite z navadnim hišnim ali ročnim sesalnikom, ki je bistveno manj močan, a večinoma vendarle uporaben, ali pa s sesalnikom na žetone v javnih avtopralnicah. Po potrebi uporabite nastavke, denimo krtačo za prah na armaturni plošči. S sesalnikom ne pritiskajte premočno, da ne nastanejo raze na materialu.

Pri čiščenju lahko uporabite običajen hišni ali ročni sesalnik.
Pri čiščenju lahko uporabite običajen hišni ali ročni sesalnik.

Pri sesanju bodite temeljiti, različne smeti se rade zavlečejo v najmanj dostopne reže. Sprednja sedeža dvignite do najvišje točke in ju vzdolžno premaknite do končnega položaja. Zadnjo klop podrite in posesajte prostor, ki je običajno skrit, a se tam lahko nabirajo ostanki hrane. Preproge iz tekstila posesajte zunaj avtomobila, gumijaste umijte še z vodo in detergentom ter posušite, preden jih vrnete v vozilo.

Za čiščenje oblog lahko uporabite posebna čistilna sredstva, ki odbijajo prah, a se tudi svetijo, kar je na armaturni plošči lahko zoprno in celo nevarno. Zato vam uporabo takšnih sredstev na zgornjem delu armaturke odsvetujemo. Nikakor pa čistilnih sredstev proti prijemanju prahu ne uporabljajte na pedalih, saj bodo zdrsljiva. Posebna sredstva so namenjena tudi čiščenju usnjenih delov ali sedežev, a pri uporabi bodite previdni.

Običajna čistila za steklo

Na koncu se lotite še stekel. Uporabite običajna čistila za steklo, pri čemer bodite posebej temeljiti v notranjosti. Priporočamo uporabo mehke krpe iz mikrovlaken, ki mora biti povsem čista, na koncu pa stekla dobro osušite s kuhinjsko brisačo.

Ob vračanju predmetov v avtomobil bodite izbirčni, saj preveč krame zmanjšuje prostor, hkrati pa se prej zgodi, da se kakšen predmet premika po vozilu med vožnjo skozi ovinke ali med zaviranjem. Vedno poskrbite, da je vse v avtomobilu učinkovito pritrjeno, da bo takšnih nevarnih situacij čim manj.

Ko boste nalogo opravili, se boste tudi sami med vožnjo bolje počutili. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije