Vinoboti v Červinjanu (FOTO)
Enovitis in Campo je specializirani sejem v Italiji, ki je v celoti posvečen tehnologijam vinogradništva. Bistvo prireditve so preizkusi in demonstracije, ki potekajo neposredno v vinogradu v povsem realnih razmerah, tako da obiskovalec vidi učinkovitost in uporabnost prikazanih strojev. Šestnajsto izvedbo je organiziral Unione Italiana Vini (UIV).
Bistvo prireditve so preizkusi in demonstracije.
Bienale za specialiste
Prireditev je vsako leto drugje v Italiji – seveda tam, kjer imajo vinogradniška območja. Letos je bil dogodek 23. in 24. junija in prvič v Furlaniji - Julijski krajini v vinogradih Tenuta Ca' Bolani v Červinjanu (Cervignanu del Friuli) zelo blizu slovenske meje, zato je bilo prisotnih tudi precej slovenskih vinogradnikov. Predstavilo se je več kot 150 razstavljavcev, prišlo pa je skoraj 7000 obiskovalcev tako iz Italije kot iz bližnjih držav (Slovenije, Hrvaške, Avstrije in Madžarske).
Poleg predstavitev vinogradniških strojev so bile na sporedu konference in tehnične delavnice. Strokovna komisija je v okviru Innovation Challenge podelila osem nagrad za tehnološke inovacije in za nove tehnologije, ki prispevajo k napredku vinogradniškega sektorja.
Razvoj robotov
V današnjem prispevku prikazujemo robote za vinogradništvo z Enovitisa, v naslednjem pa bomo novosti na področju kolesnih in goseničnih traktorjev. Pri robotih za vinogradništvo gre za avtonomna vozila oziroma traktorje brez prisotnosti traktorista na vozilu. Lahko so dokaj podobna običajnim traktorjem ali pa so to neke čisto nove vozeče platforme. Avtonomna vožnja pa ni edina naloga, ki jo morajo opraviti ta vozila, ampak morajo izvesti tudi določeno delovno operacijo v vinogradniški pridelavi. Ta segment industrije se zdaj zelo hitro razvija.
150 razstavljavcev je prišlo na sejem v Italijo.
Slovensko vozilo
Razveseljivo je, da smo med roboti za vinogradništvo videli tudi avtonomno vozilo slopehelper, ki ga izdeluje vrhniško podjetje PeK Automotive, d. o. o. Slopehelper je električno vozilo; kot vir električne energije ima vgrajene litijeve baterije, ki omogočajo avtonomijo do 14 ur, odvisno od vrste dela.
Opremljen je z različnimi senzorji, ki omogočajo avtonomno vodenje traktorja. Vgrajene ima enkoderje (inkrementalne dajalnike), sprednje in zadnje pozicijske radarje (mehansko vrtljivi radarji), stranske radarje za vzdrževanje oddaljenosti od vrste nasada in za nadzor stranskih delovnih priključkov. Vgrajen ima tudi pospeškometer in sprednjo kamero s FPV. Radarski senzorji delujejo celo v gostem dimu, megli, prahu ali pri nizkem neposrednem soncu zgodaj zjutraj ali pozno popoldne. Slopehelper ima vedno več priključkov – strojev za opravila v vinogradništvu.