Visoka greda še pred zimo
November je ravno pravšnji za pripravo visoke grede. Večina dela na vrtu je končanega, poleg tega je naokoli dovolj rastlinskega materiala, ki ga bomo potrebovali v visoki gredi. Čez zimo se bodo plasti tudi lepo posedle, spomladi nato dodamo samo še zgornjo plast zemlje, in greda je pripravljena na sadike.
Lahko jo postavimo na trdno podlago ali na zemljo, le lega naj bo zavetrna in sončna.
Kakšno izberemo, je odvisno od posameznika, lahko je višja ali nižja, z dnom ali brez, paziti je treba le, da ne bo preširoka in bomo lahko brez večjega napora segli do polovice, če je greda postavljena ob steno, pa z enega konca do drugega. Preden se lotimo postavitve, je treba seveda najti primerno lego. Ta naj bo zavetrna in čim bolj sončna. Za ogrodje lahko izberemo lesene deske, debla, lahko ga spletemo iz vej, uporabimo opeko ali zidake, ki so ostali od del okrog hiše, možnosti je res veliko. Enako velja za obliko. Visoka greda ni nujno velika škatla, lahko ima obliko črke L, lahko je videti kot labirint, ima več nadstropji, vse je mogoče, da le dosežemo vsak kotiček. Pravila veljajo le pri sestavi.
Oblika, velikost in material, iz katerega bo ogrodje, so stvar posameznika, pazimo le, da ne bo preširoka.
Če jo postavimo na betonsko podlago, denimo balkon ali teraso, ji je treba izdelati dno, ki mora biti prepustno, da bo lahko odvečna voda odtekala. Izberemo deske, ki jih na ogrodje pritrdimo nekoliko bolj narazen, naluknjan polivinil, luknjasto spletene veje … Če gredo postavljamo neposredno na zemljo, dna ne potrebujemo, potrebujemo pa mrežo, ki bo preprečila v tleh živečim škodljivcem, da bi se prebili do pridelka. Naslednji koraki so enaki pri vseh vrstah visokih gred.