Z Valvasorjem po gorenjskih muzejih (FOTO)
S spletnim projektom Z Valvasorjem po gorenjskih muzejih so se gorenjski muzeji povezali in obiskovalce povabili na obisk petih muzejev s skupno vstopnico, ki omogoča cenovno ugodnejši ogled. Ko obiščete vse muzeje, vam podarijo simbolično darilo – magnetek ali beležnico s podobo Valvasorja. Ob nakupu prejmete vstopnico, ki jo je treba zamenjati v prvem muzeju, ki ga obiščete, za vstopnico, ki bo veljala za obisk drugih štirih.
Pripravili so pet animiranih videoprispevkov, v katerih Valvasor predstavi obiskovalcem dragocenosti, pomembnejše od zlata. »Vsak izmed muzejev hrani dragocene zaklade iz svojih krajev, čakajo vas nepozabna doživetja, ob katerih se boste na zanimiv način naučili veliko o Gorenjski in Gorenjcih v starih časih. Za vas smo izbrali prav posebnega vodnika po muzejih – samega barona Janeza Vajkarda Valvasorja,« so povedali na predstavitvi tega zanimivega projekta.
Valvasor je bil popotnik, polihistor in raziskovalec, ki je med drugimi deli napisal Slavo vojvodine Kranjske, štejemo pa ga tudi za prvega slovenskega muzealca, saj je v svojem gradu Bogenšperk prvi razstavil zbirko predmetov. Prav zato so ga izbrali za povezovalni lik, ki na zabaven način predstavlja vsebino muzejev.
V Valvasorjevo pot po Gorenjski so vključeni Medobčinski muzej Kamnik na gradu Zaprice v Kamniku, Gorenjski muzej Kranj v gradu Khislstein, Muzeji radovljiške občine v Radovljici, Tržiški muzej v Tržiču in Gornjesavski muzej Jesenice. Direktorji muzejev, ki delujejo na Gorenjskem, se že dolga leta trudijo z različnim sodelovanjem med muzeji. Nastale so različne razstave, pripravili so planinsko-muzejsko transverzalo, zdaj pa obiskovalce v muzejske prostore vabi sam baron Valvasor.
Vsebino videoprispevkov so začrtali direktorji gorenjskih muzejev ob sodelovanju kustosov: Jana Babšek, Zora Torkar, Marjana Žibret, Petra Bole in Aljaž Pogačnik. Videoprodukcijo je prevzel Irenej Vid Bošnjak z Ire Studios, animacijo je pripravil zgodovinar Nejc Kavka. Ilustracije Valvasorja je narisal Jure Engelsberger. Za projekt je bila oblikovana spletna stran www.valvasor-muzeji.si, ki jo je oblikovala Maša O. Popovič iz podjetja Mixer.si. Oblikovala je tudi promocijski material – magnetek in beležko z Valvasorjevo podobo.
In kakšna je cena vstopnic? Družinska za vseh pet muzejev stane 29 evrov, polna cena vstopnice za eno osebo je 15 evrov, za upokojence 12 evrov in 10 evrov za otroke do 15. leta ter dijake in študente.
Družinska vstopnica za vseh pet muzejev stane 29 evrov.
V gradu Zaprice, kjer je Medobčinski muzej Kamnik, si med drugim lahko ogledate stalno razstavo Odsevi kamniških tisočletij, ki prikazuje življenjski prostor širšega kamniškega območja. Znotraj Gorenjskega muzeja v Kranju vstopnica velja za grad Khislstein, saj so želeli dati poudarek razstavi Prelepa Gorenjska oziroma detajlom zgodovine, ki jo predstavljajo. V Tržiškem muzeju so na sodobni in interaktivni razstavi predstavljene najpomembnejše tržiške obrti. V pritličju je stalna razstava Slovenskega smučarskega muzeja. V Radovljici si lahko ogledate zanimivosti Čebelarskega muzeja, zadnji v seriji petih muzejev je še Gornjesavski muzej na Jesenicah.
Janeza Vajkarda Valvasorja štejemo za prvega slovenskega muzealca.