POPRAVI SAM

Za eno ploščico ni treba klicati mojstra

Za menjavo poškodovane keramične ploščice si vzemimo čas; odstranimo jo po koščkih, še prej pa sosednje zavarujmo z varovalnim trakom.
Fotografija: V starih gradnjah pogosto odpada omet, ko odstranimo ploščico. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
V starih gradnjah pogosto odpada omet, ko odstranimo ploščico. FOTO: Guliver/Getty Images

Poletje je čas za manjša domača opravila in popravila. Ena so zahtevnejša, zato jih prepustimo mojstrom, a večina je vendarle takih, da jih lahko postorimo sami.
Najprej nanesemo lepilo, nato položimo ploščico in ravnino preverimo z vodno tehtnico. FOTO: Wikipedija
Najprej nanesemo lepilo, nato položimo ploščico in ravnino preverimo z vodno tehtnico. FOTO: Wikipedija

V kuhinji ali kopalnici je počila ali delno odstopila ploščica. Menjava in lepljenje nove med stare je zahtevnejša reč, a se tega lahko lotimo sami, saj ne moremo povzročiti velike škode.
 

Odstranimo vse napihnjene


Sčasoma popusti lepilo ali ploščica odstopi skupaj z ometom. To se dogaja zlasti v starejših gradnjah, ko so ploščice položili, prilepili z zelo dobrim, sodobnim lepilom, a omet spodaj je krhek, saj včasih ni bil tako kakovosten.

Zlasti v suhih hišah se presuši in odstopi od opeke. V tem primeru običajno odstopa oziroma se napihne cela serija ploščic. Če želimo popraviti, ne da bi odstranili celotno keramiko v kuhinji, potem najprej izmerimo dimenzijo ploščic. Enake barve z enakim vzorcem v trgovini zagotovo ne bomo dobili, enakih dimenzij pa verjetno.
Fuge okoli poškodovane ploščice najprej postrgamo. FOTO: Wikipedija
Fuge okoli poškodovane ploščice najprej postrgamo. FOTO: Wikipedija

Če so stare ploščice pisane z vzorcem, ki ga že davno ne izdelujejo več, je najbolje, da izberemo bele ali svetle barve. Težje se je igrati s polnimi, težkimi barvami, denimo črno, temno rdečo ali modro. Če že, potem na celotno steno položimo le eno ali dve, tako keramika postane malce bolj igriva.
 

Zalepimo robove s trakom


Če želimo zamenjati le nekaj napihnjenih ploščic ali le eno poškodovano, najprej z ostrim izvijačem ali skalpelu podobnim nožem postrgamo vse fuge okoli njih. Nato na zdrave ploščice, natančno do roba, nalepimo varovalni trak. Najbolje pleskarski zaščitni trak ali pa vsestranski silvertape. Lahko prelepimo tudi dvakrat. S tem bomo obvarovali zdrave ploščice pred morebitnim udarcem ali pokanjem.

Če se le da, pri odstranjevanju uporabljamo ročno orodje. To pomeni namesto električnega kladiva raje dleto in kladivo.
Potrebujemo oster izvijač, nož, strgalo, lopatico, gumijasto lopatico, gobo, krpo in vedro, keramično lepilo in fugirno maso ter električni vijačnik in sveder za keramiko in sesalec.


Če je polovica ploščice odstopila, druga polovica pa še močno drži, potem zdravi del navrtamo, naluknjamo s keramičnim svedrom.
Pozor! Zakaj izključno s keramičnim svedrom? Le ta je tako oster, da bomo z električnim vijačnikom v keramiko zlahka navrtali luknjo, ne da bi potrebovali električno vrtalno kladivo, s katerim običajno vrtamo luknje v steno. Z vrtalnim kladivom lahko zaradi udarcev poškodujemo tudi sosednjo ploščico!
 

Očistimo in posesamo podlago


In ne boste verjeli, kaj je pri omenjenem posegu ključno. To, kar piše v navodilih na vseh vrečah lepil in barv: dobro očistimo podlago. In prav tu nam običajno spodleti, ker se nam mudi in se ne potrudimo. Menjava in lepljenje keramike nista za hitre in nervozne ljudi. Vzemimo si čas. Očistimo površino, kamor bomo nalepili ploščico, da bo ravna in gladka, ter jo na koncu posesajmo.


Nato nanesemo lepilo, pri čemer pazimo na debelino nanosa in debelino ploščice. Morda se nam prvič ne bo posrečilo ujeti razmerja, da bo ploščica obstala v isti ravnini kot druge. To preskusimo tako, da si prej pripravimo dovolj dolgo vodno tehtnico, ki jo položimo prek na novo zalepljene in sosednjih dveh. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije