MED ŠTIRIMI STENAMI

Za prostornejše stanovanje

Obstaja več načinov, s katerimi bomo poskrbeli za več prostora v stanovanju, ne glede na to, koliko kvadratov ima.
Fotografija: V majhne prostore spada manjše pohištvo. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
V majhne prostore spada manjše pohištvo. FOTO: Guliver/Getty Images

Težava je večini dobro znana: premalo prostora v dnevni sobi, natrpana kuhinja, kopalnica, kjer so s takšnimi in drugačnimi predmeti obložene vse površine. Skratka, prostorska stiska. Ker kvadrature stanovanja žal ni mogoče povečati s čarobno palčko, predstavljamo pet odličnih strategij, s pomočjo katerih bo dom urejen in na pogled večji. Ne glede na to, kako (ne)prostoren je.

Rešite se navlake

Kombinacija svetlejših in temnejših elementov navidezno poveča prostor. FOTO: Guliver/Getty Images
Kombinacija svetlejših in temnejših elementov navidezno poveča prostor. FOTO: Guliver/Getty Images
Naj se zdi nasvet še tako banalen, priznati je treba, da je v vsakem stanovanju polno takšne in drugačne krame, ki krade dragoceni prostor. Zato je prvi korak do prostornejšega doma temeljita selekcija vsega, kar je na policah, v omarah, predalih in vseh mogočih kotičkih. Ko se boste znebili odvečnih oblačil, posode, pripomočkov, okraskov, spominkov, kablov, polomljenih in poškodovanih naprav, kopice papirja, odsluženih igrač in še bi lahko naštevali, ne boste pridobili le prostora, tudi počutje med štirimi stenami se bo hipoma izboljšalo. Kajti prenatrpani in neurejeni prostori negativno vplivajo na kakovost bivanja. Učinek temeljite čistke bo torej dvojen: več prostora in prijetnejše bivanje.


Poleg tega poskrbite, da bo velikost opreme prilagojena prostoru. To pomeni, da namesto velikih kosov pohištva kupite manjše. Ne glede na to, kako vam je všeč mizica, ki ste jo videli v izložbi, če bo dnevna soba zaradi nje prenatrpana in utesnjena, raje izberite manjšo. Za razgibanost lahko dve manjši. Prav tako sta za manjši prostor namesto ene velike boljši dve manjši preprogi. Primerne dimenzije naj bodo tudi stoli, kavči, jedilna miza in vsa druga oprema. Z manjšimi kosi pohištva bo vsak prostor videti večji.

Drugačna namembnost

Stenski obešalniki so vaši zavezniki, otroški naj bodo barviti. FOTO: Guliver/Getty Images
Stenski obešalniki so vaši zavezniki, otroški naj bodo barviti. FOTO: Guliver/Getty Images
Da svetle stene navidezno povečajo prostor, dobro vemo, a enak učinek ima svetlo pohištvo. Vključite ga v svojo opremo in ga kombinirajte s temnejšimi kosi: temna miza v jedilnici naj bo obdana s svetlimi stoli, temna mizica v dnevni naj bo v družbi svetlejše sedežne. Temni preprogi v spalnici naj družbo dela svetla posteljnina.

Za vašo jedilno mizo je šest stolov, a potrebujete samo štiri. Dva sta torej odveč in zavzemata prostor, namenite jima drugačno uporabnost. Lahko ju spremenite v nočni omarici. Ubili boste več muh na en mah: jedilnica ne bo več prenatrpana, imeli boste nočni omarici in ne bo vam treba seči v denarnico. Ko različnim predmetom namenite drugačno uporabnost od predvidene, v dom spustite inovativnost, oklestite izdatke, pridobite prostor in varujete okolje. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije