OGRAJA

Zasebnost za ograjo

Včasih se je pred radovednimi pogledi mogoče skriti le z ograjo, ki pa naj ima poleg uporabne tudi dekorativno vlogo.
Fotografija: Ograja živahnih tonov poživi vsak prostor, ki ga obdaja. FOTOGRAFIJi: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Ograja živahnih tonov poživi vsak prostor, ki ga obdaja. FOTOGRAFIJi: Guliver/Getty Images

Zasebnost na zeleni trati si je včasih mogoče zagotoviti le z ograjo. Razmišljate o leseni? Ponujamo nekaj idej za takšno, ki ne bo le varovala pred zvedavimi pogledi, temveč bo tudi okrasni element.
Tudi mrežasta ograja služi svojemu namenu.
Tudi mrežasta ograja služi svojemu namenu.

Ustvarite drugačno ograjo z igro dveh odtenkov osnovne barve. Spodnji dve tretjini pobarvajte s temnejšim in zgornjo tretjino z vsaj dva tona svetlejšim odtenkom. Ob njo postavite vrtno pohištvo igrivih barv in dopolnite videz lične ograje.

Če je vaša lesena ograja mrežasta (ali če o takšni razmišljate), po njej napeljite bujne plezalke, da bodo dopolnile njeno vlogo in hkrati navidezno podaljšale vrt, saj bodo zabrisale rob med travno površino in leseno mejo.
Ograjo odenite v živahne odtenke in tako na vrt prikličite mladostno razigranost: modra, rdeča, zelena bodo prav tako varovale pred radovednimi pogledi, hkrati pa poživile okolico.
Lahko je opora plezalkam.
Lahko je opora plezalkam.

Lahko stopite še korak naprej ter sebi in mimoidočim pričarate mavrični pogled, tako da deske pobarvate v različne živahne tone, ki se ponavljajo v kombinacijah odtenkov izbranih barv. Število teh prilagodite velikosti ograje, več ko jih bo, bolj bo ta razgibana.
 

Dobrodošla klasika


Če vaše dvorišče obdaja opečnat zid, ki ni dovolj visok, da bi vam zagotavljal zasebnost, ga podaljšajte z leseno ograjo iz prečnih ali pokončnih letvic. Strošek bo tako mnogo manjši, kot če bi podirali staro in nameščali povsem novo ograjo. Barva lesa naj sovpada z barvo opeke.
Vrtna ograja je lahko del zunanje kuhinje.
Ograjo polepšajte s cvetličnimi lončki.
Ograjo polepšajte s cvetličnimi lončki.

Ob njo postavite kuhinjske elemente, jo odenite v nežno sivo barvo, nanjo pa namestite poličke in kljukice, kamor bo mogoče obesiti in odložiti pripomočke, ki med kuhanjem na prostem pridejo vedno prav.
 

Igra svetlobe


Vsako ograjo je mogoče poživiti z domiselnimi detajli. Prazne steklene vaze pobarvajte s prozorno modro in vijolično barvo (izbor prilagodite svojemu okusu), na njihov obod pritrdite žice, da jih boste lahko obesili na ograjo. Po tej v enakomernih razmahih privijte vijake, nanje obesite pobarvane vaze, vanje pa v poletnem večeru položite prižgane čajne svečke in uživajte v pogledu na svetlobno dekoracijo.


Lesena mrežasta ograja v svetlih barvah bo popestrila vsak vrt. Zlasti, če boste nanjo namestili tablice z živahnimi napisi in dodali še nekaj svetlih dekorativnih tkanin.
 

Različni materiali


Če imate radovedne sosede, vaš vrt pa nima ograje, jo oblikujte iz pregrad iz bambusa. Tako boste na preprost način varni pred pogledi. Bambusove ograje so idealne za manjše vrtove, z njimi lahko podaljšamo obstoječo ograjo ali dopolnimo manjkajoče kotičke.


V ograjo je mogoče spremeniti odsluženo pohištvo, denimo stara polkna. Prebarvajte jih in iz njih oblikujte takšno, ki bo nedvomno služila namenu; posamične elemente povežite s prečnimi letvicami in nanje obesite kovinske sadilne lončke, vanje pa posadite viseče rastline.

Za edinstveno ograjo uporabite kombinacijo različnih materialov od lesa do opek in kovinskih elementov. To nima le estetske, temveč tudi uporabno vrednost: ob opečnat del lahko namestite zunanjo prho, na lesenega obesite cvetlične lončke z zelišči ali cvetočimi rastlinami, ob kovinskem bodo lepo uspevale okrasne plezalke. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije