VRT

Zeleno veselje na balkonu

Na balkonu lahko poleg okrasnih rastlin vzgajamo zelišča za sprotno rabo v kuhinji, pridelamo pa lahko tudi nekaj zelenjave.
Fotografija: Lonce in korita obesimo na balkonsko ograjo. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Lonce in korita obesimo na balkonsko ograjo. FOTO: Guliver/Getty Images

Balkonski vrt lahko vsaj delno poteši željo po delu na zemlji. Zelenje na balkonu lepo poživi puste blokovske zgradbe, urbano vrtičkarstvo pa nezadržno osvaja mesta.

Balkonski vrt naj bo v veselje in zabavo. FOTO: Guliver/Getty Images
Balkonski vrt naj bo v veselje in zabavo. FOTO: Guliver/Getty Images

Z nekaj iznajdljivosti in spretnosti je lahko tudi pridelek presenetljivo velik, čeprav seveda ne gre pričakovati, da bomo v nekaj loncih in koritih prehranili vso družino.
 

Skrbno načrtovanje


Glede na omejen prostor, ki ga imamo na razpolago, balkonski vrt skrbno načrtujmo, sicer bomo lepega dne ugotovili, da imamo na tistih štirih ali petih kvadratnih metrih eno veliko zmedo loncev, korit in različnega rastlinja. Najprej se odločimo, v kakšnih posodah bomo rastline gojili.

Pazimo, da ne bo prevelike gneče. FOTO: Guliver/Getty Images
Pazimo, da ne bo prevelike gneče. FOTO: Guliver/Getty Images

Najbolj preprosto je nakupiti več loncev, jih razporediti po balkonu in ustrezno zasaditi. Lonce in korita lahko namestimo na balkonsko ograjo, z zunanje ali notranje strani. Bolj racionalno lahko izkoristimo prostor s koriti, običajno so lesena, ki jih lahko kupimo v vrtnarskih trgovinah ali naročimo mizarju, naj jih izdela po meri. Seveda jih lahko sestavimo tudi sami, če imamo vsaj nekaj orodja in malo spretnosti. Zanimiva in praktična rešitev so sadilne vreče različnih oblik in barv, ki so narejene iz plastike ali filca.

Namesto namenskih sadilnih vreč lahko uporabimo tudi velike vreče za smeti, vendar so manj trpežne in se prej raztrgajo. Lonce z rastlinami lahko tudi obesimo pod strop, tak način vzgoje se obnese pri visečih rastlinah, na primer pri jagodah.

Lonce in korita obesimo na balkonsko ograjo. FOTO: Guliver/Getty Images
Lonce in korita obesimo na balkonsko ograjo. FOTO: Guliver/Getty Images

Improvizirane posode naredimo iz ženskih najlonk. Odrežemo jih na poljubno dolžino, na primer pol metra, in napolnimo s substratom. Ob strani naredimo luknje, v katere posadimo rastline, in najlonko obesimo pod strop. Ko se bo obrasla, bo delovala dekorativno.
 

Lesena korita ne bodo večna


Za še boljši izkoristek poskusimo z vertikalnim vrtom, ki ga prav tako lahko naredimo na več načinov. Kupimo lahko posebno konstrukcijo, v katero namestimo sadilne vrečke, za ogrodje lahko uporabimo navadno lestev, na katero naložimo lonce, ali si omislimo žičnato ograjo, ki jo postavimo ob steno. Večje in manjše lončke na žico preprosto obesimo. Tudi navadne lesene ali plastične police, ki jih postavimo ob steno in nanje razporedimo lonce, so svojevrstni vertikalni vrt.


Pri lesenih koritih je treba vedeti, da ne bodo za večno, a brez skrbi, zdržala bodo tudi deset let. Prav tako velja za lončene lonce in korita, ki se po nekaj letih začnejo krušiti. Najbolj obstojna je seveda plastika, a tudi ta po nekaj letih popoka. Vsekakor priporočamo uporabo posode iz naravnih materialov, tudi zaradi narave.

Police služijo kot vertikalni vrt. FOTO: Guliver/Getty Images
Police služijo kot vertikalni vrt. FOTO: Guliver/Getty Images

Pri zasnovi balkonskega vrta ne pozabimo na težo, ki bi lahko celo ogrozila balkon. Pazimo tudi, da balkon ne bo preveč poln korit in drugih posod. Če hočemo vrt obdelovati, potrebujemo dovolj prostora za gibanje, ne bo pa tudi odveč, če ostane kaj prostora za kak stol in mizico, da lahko po napornem delu med zelenjem tudi posedimo. Tak vrtiček nam bo služil tudi za sprostitev in bo prinašal obilo veselja.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije