ZELIŠČA

Zelišča: Lahko jih posušimo, zamrznemo ali namočimo

Kuhinjska zelišča potrebujemo vse dni v letu. Najboljša so sveža, a za zimo jih nekaj posušimo ali zamrznemo.
Fotografija: FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
Odpri galerijo
FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Poleti nabiramo in pripravljamo zelišča, da jih bomo lahko uporabljali tudi pozimi kot začimbe v kuhinji ali za pripravo zdravilnih čajev, ki nam bodo lajšali zimske zdravstvene tegobe. Vse, kar imamo na vrtu, peteršilj, origano, drobnjak, majaron, baziliko, rožmarin, šetraj, žajbelj, meto, meliso ... lahko tako ali drugače spravimo za hladne dni. Zamrznemo, posušimo ali shranimo v olje. Lahko jih tudi zamrznemo v kockah ledu, ki jih dodajamo različnim osvežilnim pijačam. Nekatera zelišča lahko presadimo v lončke in prestavimo na toplo, tako bomo čez zimo nabirali sveža.


Sušenje je najbolj razširjen način spravila zelišč. Sušimo lahko tako rekoč vsa zelišča, ki jih enostavno porežemo, povežemo v šopke in s cvetovi ali listi navzdol obesimo v suh in prepišen prostor. Lahko pa jim le osmukamo liste in jih raztresemo po pladnju, na katerega smo položili časopisni papir. Praviloma bodo rastline suhe v tednu ali dveh, odvisno od vremena.

Sušenje se lahko zavleče

Kadar je deževno, kakor v letošnjem juliju, se lahko sušenje vleče dlje kot dva tedna. A nič hudega, kar potrpežljivo, naj traja, samo da bodo zelišča res povsem suha, preden jih spravimo v embalažo. Vlažne zeli bi lahko začele plesneti. Suhost preverimo tako, da list pomencamo s prsti, in če se ne drobi, sušimo še nekaj dni. Če se nikakor ne posušijo, jih dosušimo v pečici, ogreti na temperaturo do 40 stopinj C, raje manj kot več. V pečico lahko damo tudi sveža, če nimamo možnosti za sušenje na prostem, vendar moramo vedeti, da višja temperatura uničuje vonj in okus. Suhe rastline oziroma njihove liste spravimo v steklene kozarce ali papirnate vrečke, pri tem jih pustimo cele, kolikor se da. Drobili jih bomo pred uporabo, tako bodo ohranile več
Posušena zelišča spravimo v papirnate vrečke ali steklene kozarce. FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
Posušena zelišča spravimo v papirnate vrečke ali steklene kozarce. FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
arome. Na vrečke oziroma kozarce ne pozabimo napisati, katera zel je v njih, čeprav se nam zdi, da kamilice pa bomo že prepoznali. A ni nujno tako, zato pazite, da ne boste v juho namesto peteršilja natresli na primer mete, če ne boste dovolj pozorni. Kdor ne mara posušenih zelišč, jih lahko zamrzne. Peteršilj na primer porežemo in v šopku dobro operemo. Potem ga temeljito posušimo, da ne bo v zamrznjenem preveč vode. Posušenega res drobno nasekljamo in spravimo v posodice ali vrečke, pri čemer pazimo, da pri tem iztisnemo čim več zraka. Tako spravimo tudi baziliko, drobnjak, majaron, meto in meliso. Vsa zamrznjena zelišča lahko spravimo v večje vrečke, saj nam ni treba porabiti vsega naenkrat. Nasekljano zamrznjeno zelišče preprosto postrgamo z zamrznjene kepe, kolikor ga potrebujemo za sproti.

Igra s kockami ledu

Pri zamrzovanju se lahko poigramo s kockami ledu, v katere damo lističe zelišč, na primer mete ali melise. Posodice za led napolnimo z vodo in damo vanje lističe. Zamrznjene uporabimo za ohladitev limonade ali drugih pijač, tudi koktajlov.
Z ledenimi kockami z meliso osvežimo limonado. FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
Z ledenimi kockami z meliso osvežimo limonado. FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
Poznamo še en zanimiv način spravila zelišč, namreč v olju ali kisu. Nasekljana zelišča, posamezna ali mešanico, pač po svojem okusu, namočimo v olje ali kis in pustimo stati tri do štiri tedne. Vmes steklenice vsakih nekaj dni pretresemo. Izberemo jabolčni ali vinski kis, med olji pa sončnično ali katero bolj aromatično, na primer oljčno. Ko smo z okusom zadovoljni, kis oziroma olje precedimo, nalijemo v steklenice in dobro zapremo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije