Zgrabi jih lahko panika

V pričakovanju novega leta ne pozabimo na varnost hišnih ljubljencev: pirotehnika jim lahko povzroči hudo stisko, lahko je celo usodna.
Fotografija: Lahko se usodno poškodujejo.
Odpri galerijo
Lahko se usodno poškodujejo.

V novo leto tradicionalno vstopamo s poki in bliski, a če se množicam v mestnih središčih ali na zasebnih zabavah pirotehnična sredstva zdijo nepogrešljiva sestavina praznovanja, so za živali, divje in udomačene, ta nekaj naravnost pošastnega, lahko celo usodnega.

Številne države iz leta v leto zaostrujejo ukrepe in grozijo s strožjimi kaznimi v primeru neupoštevanja zakonodaje, ki ureja področje pirotehnike, vse več pa je tudi prepovedi glede same uporabe petard in ognjemeta, denimo, v Nemčiji, kjer je nakup pirotehnike mogoč samo od 29. do 31. decembra, uporaba pa dovoljena 31. decembra in 1. januarja. Nekatera mesta, kakor Berlin, Hannover in Hamburg, so tako letos v določenih predelih popolnoma prepovedala nadležno in nevarno pokanje ter s tem zavarovala pomembne spomenike, policiste in gasilce, ki so pogosto tarče pijanih in podivjanih množic na najdaljšo noč v letu, okolje, šibke prebivalce in živali; uporaba pirotehničnih sredstev v bližini bolnišnic, domov za ostarele, cerkva je prepovedana od nekdaj.

Izostren sluh

Pokanja in bliskanja se strašansko bojijo.
Pokanja in bliskanja se strašansko bojijo.
Če se človek v stiski in nelagodju, ki ju povzročata pokanje in bliskanje, zmore zateči na varno, so živali vsak konec leta prepuščene na milost in nemilost pogosto sebičnih ljudi. Številna društva vsako leto pozivajo uporabnike pirotehnike, naj vendarle omilijo svoje veseljačenje in pomislijo na prestrašene hišne ljubljence in nemočna bitja v divjini, tako je TAM-TAM že šesto leto zapovrstjo pripravil družbeno odgovorno plakatno akcijo Petarde? Ne, hvala!, ki so jo podprla številna velika podjetja in posamezniki, projekt zMačkane pa vabi z geslom Namesto rakete kupi brikete. A jasno je, da se petardam in ognjemetu ne bo mogoče povsem izogniti, vsaj lastniki hišnih ljubljencev pa lahko ustrezno poskrbijo za varnost svojih prijateljev in jim kar se da ublažijo nelagodje. Žal se nekaterim ne zdi samoumeven napotek, da denimo psi nikoli ne smejo na množične prireditve, kjer se pričakuje uporaba pirotehničnih sredstev. Takšno druženje je zanje veliko manj prijetno kot samevanje v varnem pesjaku! Živali imajo mnogo bolj izostren sluh kakor mi, zato so poki petard zanje prave eksplozije, ki se jih na smrt bojijo, jim povzročajo tesnobo, neenakomeren srčni utrip, pretirano slinjenje, prebavne težave in celo panične napade, zaradi katerih lahko brezglavo pobegnejo, pri tem pa se usodno poškodujejo; tako je lani v Sloveniji okrutna usoda doletela kužka – pok ga je pregnal pod kolesa avtomobila. Akustikofobija, kot pravimo velikemu strahu pred pokanjem petard in orožja ali pa grmenjem, je nadvse značilna za številne živali; ne moremo je odpraviti in nujno jih moramo zavarovati pred sprožilci tesnobe in panike.

Pokanja in bliskanja se strašansko bojijo.
Pokanja in bliskanja se strašansko bojijo.
Na najdaljšo noč v letu jim tako omogočite prostor, kjer bodo pirotehnična sredstva kar se da neslišna, bliskanje pa nevidno; luč naj bo prižgana, tako tudi radio, ki naj predvaja umirjeno glasbo, ravno toliko glasno, da preglasi ali vsaj priduši zvoke petard in ognjemeta. Poskrbite, da so vrata in okna dobro zaprta. Obilice hrane živali v tistem času ne potrebujejo, saj bodo na morebitno lakoto pozabile, morda bi jih razveselil kakšen priboljšek ali bi žvečile kakšno igračko in se tako zamotile pred zunanjim dogajanjem. Voda naj jim bo dostopna, če bi si je morda zaželele. Preverite, ali je ovratnica z ustrezno označbo primerno nameščena, za vsak primer, če bi žival pobegnila. Če je le mogoče, kar največ časa preživite ob svojem ljubljencu in mu tako ublažite stisko. Pustite mu prostor in ga nikar ne poskušajte opogumljati ali vabiti k sebi ter ga s silo crkljati, pomembno je, da se zaveda vaše navzočnosti in topline.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije