POMOČ

Če se nam zalomi v hribih

Če se na samotnem pohodu v gorah poškodujemo in ne moremo nadaljevati, je ključno ostati miren.
Fotografija: Varnost in premišljenost sta ključnega pomena za preživetje v gorah, zato ravnajmo previdno in premišljeno. FOTO: Grs - Gorska reševalna služba
Odpri galerijo
Varnost in premišljenost sta ključnega pomena za preživetje v gorah, zato ravnajmo previdno in premišljeno. FOTO: Grs - Gorska reševalna služba

Nujno je oceniti situacijo in ukrepati premišljeno. Predstavljamo ključne korake v taki situaciji.

Ko se znajdemo poškodovani na samotnem pohodu v gorah, je najprej pomembno, da ohranimo mirno glavo in ocenimo resnost poškodbe.

Če je mogoče, se premaknimo na varno mesto, stran od padajočih skal ali drugih nevarnosti. Poskrbimo, da smo zaščiteni pred vremenskimi vplivi – poiščimo zavetje ali uporabimo nepremočljivo opremo, ki jo imamo s seboj.

Če je poškodba huda in se ne moremo premikati, moramo čim prej sprožiti signal za pomoč. Uporabimo mobilni telefon in pokličimo na številko za nujne primere (112 v Sloveniji).

Če nimamo signala, poskusimo najti točko z boljšo povezavo. V takih situacijah je priročna uporaba SOS funkcije na pametnih telefonih ali satelitskih naprav, če jih imamo pri sebi.

Med čakanjem na pomoč si prizadevajmo za osnovno oskrbo poškodbe

Če imamo prvo pomoč, uporabimo povoje ali obliže za zaustavitev krvavitve ali imobilizacijo poškodovanega uda. Ohranjajmo telesno toploto z dodatnimi oblačili, spalno vrečo ali folijo za preživetje, če jo imamo.

Pomembno je tudi, da naredimo sebe čim bolj vidnega reševalcem

Uporabimo svetilko, odsevne predmete ali žive barve, da označimo svojo lokacijo. Če je mogoče, ustvarimo dimni signal ali uporabimo piščalko, saj je zvok piščalke pogosto slišen na daljše razdalje kot klicanje.

Da bi se izognili dehidraciji in izčrpanosti, pijmo vodo iz zalog, ki jih imamo. Jejmo tudi energijsko bogate prigrizke, če jih imamo s seboj.

Najboljši način za preprečitev takšnih situacij je dobra priprava pred odhodom: vedno imejmo pri sebi komplet prve pomoči, zemljevid, GPS napravo, dodatno obleko in hrano. Prav tako je koristno, da pred pohodom nekoga obvestimo o svoji načrtovani poti in predvidenem času povratka.

Varnost in premišljenost sta ključnega pomena za preživetje v gorah, zato ravnajmo previdno in premišljeno.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije