Goba, ki ima neprecenljivo zdravilno vrednost
Lisička je ena redkih vrst, ki ne gnijejo. V lisički ne boste nikoli našli črvov, bakterij in virusov.
Poleg jurčka velja za najbolj cenjeno gobo pri nas. Le kdo se na sprehodu po gozdu ne razveseli rumenih lepotic, ki večinoma rastejo v skupinah?
Lisičk je več vrst, najbolj znana je navadna lisička. Znano je tudi, da smo športni rekreativci eni najbolj strastnih gobarjev.
Lisičke se nabira od junija pa vse do novembra. Rastejo v simbiozi z iglavci (smreko, jelko) in listavci (hrast, bukev).
Večina pa nas ni vedela, da so lisičke eno samo zdravje.
Sestavine v lisički in uporaba pri zdravljenju:
Hinomanoza – V mesu lisičk je kemična spojina hinomanoza, ki deluje na vse škodljivce v črevesju – trakulje, gliste, amebe, slabe bakterije. Lisička jih raztopi in popolnoma uniči.
Betakaroten – Lisička vsebuje trikrat več betakarotena kot korenje. Betakaroten (provitamin A) je karotenoid, znan kot močan antioksidant, ki ščiti celoten organizem pred prostimi radikali s posebnim učinkom na oči in kožo. Prispeva k zaščiti kože in sluznic.
Betakaroten iz lisičke preprečuje vnetja oči, izboljšuje vid, zmanjšuje suhost kože in očesne sluznice.
Ergosterol in trametolinska kislina – Uničujeta vse vrste virusov. Še posebno učinkovito pri vseh vrstah hepatitisa. Prav tako čistita jetra vseh strupov in ostankov zdravil.
Vitamin D kot vitamin sonca – Ker naše telo skozi kožo prejme komaj 40 odstotkov vitamina D, ga je treba vnesti s hrano ali prehranskimi dopolnili.
Lisička je polna vitamina D in je prava naravna rešitev za pomanjkanje tega.