SLAB ZADAH

Iščete preprosto rešitev za slab zadah? Pomaga lahko živilo, ki ga imamo skoraj vedno doma

Več kot 50 odstotkov splošne populacije ima težave z zadahom. Neprijeten, nekoliko psihični problem posameznika ustni zadah je izraz, ki ga uporabljamo za pogosto ali trajno prisotnost slabega vonja iz ust.
Fotografija: Slab zadah je običajno le prehodna nadloga. FOTO: Guliver/getty Images
Odpri galerijo
Slab zadah je običajno le prehodna nadloga. FOTO: Guliver/getty Images

Da gre res za psihološki moment, največkrat opazimo, ko se posameznik v neposrednem pogovoru z okolico počuti nelagodno, ko si z roko pokriva usta.

Neprijetni zadah iz ust pa lahko nastane tudi zaradi drugih okoliščin. Tako se na primer zjutraj, po prebujanju, pojavi zaradi zmanjšanega izločanja sline ponoči.

Tudi živila, kot sta česen in čebula, lahko povzročijo neprijeten vonj. Zato pogosto takoj po obroku posežemo po žvečilnem gumiju.

Obstaja pa tudi bolj naraven način, kako se znebiti zadaha, rešitev najdemo v korenju. Da, korenček pomaga.

Kaj povzroča slab zadah?

Poleg že naštetih vzrokov lahko slab zadah povzročijo še: presnovne bolezni, kajenje in uživanje alkohola, slaba ustna higiena, parodontalna bolezen, nečiste zobne proteze, okužbe grla ...

Kako uživanje korenja pomaga v boju proti slabemu zadahu?

Hrustljava zelenjava, kot je korenje, spodbuja nastajanje sline in tako učinkovito nevtralizira stranske produkte bakterij.

Korenje je znano kot dobro za zdravje oči, vendar lahko učinkovito vpliva na zdravje naše ustne votline na naslednje načine: deluje kot naravna zobna ščetka. Ker je bogat z vlakninami, lahko pomaga pri razgradnji zobnih oblog in zobnega kamna na zobeh.

Ta zelenjava je vir različnih vitaminov, kot so A, K in biotin, ki so pomembni za krepitev kostne sklenine in izboljšanje zdravja dlesni.

Vsebuje kalcij in fosfor, ki pomagata krepiti zobe. Redno žvečenje korenja lahko pomaga tudi pri krepitvi čeljustne kosti.

Nasveti, kako se znebiti slabega zadaha

V boju proti slabemu zadahu lahko poleg korenja pomaga tudi jogurt, saj vsebuje probiotike, ki lahko premagajo bakterije neprijetnega vonja in pomagajo zmanjšati zadah. Jagode, pomaranče in melone so bogate z vitaminom C in so zato koristne pri zatiranju bakterij.

image_alt
Imate slab zadah, ste omotični? Potem imate zdravstveni problem

Drugi nasveti vključujejo:

Upoštevanje pravil ustne higiene, kot je umivanje zob dvakrat na dan.

Nitkanje, ker zmanjša verjetnost nastanka biofilma.

Redna hidracija za zagotovitev nadaljnje proizvodnje zadostne količine sline, ki pomaga preprečevati suha usta in s tem povezan slab zadah.

Uporaba ustnih vodic lahko učinkovito zmanjša količino bakterij v ustih in prikrije slab zadah.

Obisk zobozdravnika. Če je vzrok za zadah nabiranje zobnih oblog, bo zobozdravnik svetoval čiščenje zob. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije