TEKAŠKI ŽULJI

Kako si pomagati, če staknemo žulj na stopalu

Tekaški žulji so vedno zelo nadležni. Tekači se jim poskušajo izogniti na različne načine.
Fotografija: Pravkar kupljenih tekaških copat nikoli, ampak res nikoli ne obujte za trening, ki je daljši od sedmih kilometrov. Foto: Arhiv Polet/Getty Images
Odpri galerijo
Pravkar kupljenih tekaških copat nikoli, ampak res nikoli ne obujte za trening, ki je daljši od sedmih kilometrov. Foto: Arhiv Polet/Getty Images

Za tiste, ki še niste bili ožuljeni: žulj je mehurček, ki se pojavi, ko se pod površinskim delom kože zaradi močnega drgnjenja (trenja) ob kožo pojavi tekočina in jo tako loči od nižjih plasti kože.

Tekočina je običajno prozorna in zmanjša draženje notranjih plasti kože.

Povzročajo jih tri stvari, in sicer toplota, trenje in vlaga. Če zmanjšamo vpliv teh treh elementov na stopala, lahko močno  zmanjšamo tveganje za njihov nastanek.

image_alt
Ne boste verjeli, ampak večina ljudi ne zna pravilno dihati

Nastajanje žuljev

Žulji nastanejo, če je stopalo mokro oziroma preznojeno. Manj intenzivno trenje ne bo povzročilo žulja, temveč odebelitev kože na tem predelu, a tudi to ni dobro.

Pogosto so žulji videti kot mehurčki, napolnjeni s prozorno tekočino, kar običajno tudi je. Vendar so včasih ti mehurčki lahko napolnjeni tudi s krvjo.

Preprečevanje

Poznamo veliko dobrih načinov za preprečevanje žuljev. Dobre nogavice so zelo pomembne, prav tako primerna izbira obutve.

Vazelin ali puder preprečujeta žulje. Če vas je strah žuljev, je dobro, da si stopala namažete, preden obujete nogavice.

Pravilna izbira dobrih tekaških copat

Žulje preprečimo, če so tekaški copati udobni, ne preveliki ali pretesni ali napačno zavezani. Če so preveliki, bo noga v copatih »drsela«, kar povzroča trenje in nastajanje žuljev.

Tri ključna pravila pri nakupu tekaških copat:

- Kupite od pol številke do številko večje tekaške copate.

- Copate kupite z že nošenimi tekaškimi nogavicami.

- Tekaške copate kupite popoldne (noge so že malo otekle, kakršne bodo tudi med treningom).

Copate, ki se težko upognejo v predelu prstov, povečajo možnost za nastanek žuljev, zato je najbolje, da nosite mehke modele copat.

Pravkar kupljenih tekaških copat nikoli, ampak res nikoli ne obujte za trening, ki je daljši od sedmih kilometrov. To največja priporočena razdalja za nove, nikoli nošene copate.

Dokler so še novi, boste potrebovali 60–70 pretečenih kilometrov, da ne bodo več nevarni za žulje. To bi morali vedeti predvsem rekreativci, ki želijo preteči maraton ali polmaraton.

Pazite, da dobro zavežete vezalke. Če tega ne storite, se bo del pete ob ahilovi tetivi drgnil ob notranjost in nastal bo žulj.

image_alt
Zakaj je po petdesetem letu vse težje shujšati

Preprečevanje žuljev z izbiro nogavic

Idealne tekaške nogavice so »dri-fit« ali »climacool« ali kateri koli sintetični material, namenjen športu. Odvajajo znoj od kože do površinske plasti tkanine, kjer hitro izhlapi.

Pomembno je, da nogavice niso bombažne, da z lahkoto odvajajo vlago z nog. Ne uporabljajte niti tankih sintetičnih nogavic, še posebno takih, ki niso namenjene športu.

Če načrtujete daljši trening, med odmorom zamenjajte nogavice.

Priporočajo tudi nogavice s prsti. Oblikovane so kot rokavice (vendar za noge), kar pomeni, da so prsti ločeni drug od drugega in se ne bodo drgnili med seboj.

Tudi vložki lahko preprečijo žulje, sploh če nimate nevtralne pronacije, ampak ste ali supinator ali pronator, ker je takrat večja poraba energije zaradi upogiba stopala pri doskoku.

Vam ni uspelo preprečiti žuljev? 

Večina žuljev se zaceli samih. In medtem ko nova koža nastaja pod staro plastjo in tekočino, bo organizem to tekočino počasi absorbiral, in ko bo nova koža do konca zaceljena, se bo stara odluščila.

Če kože ne preluknjamo (nastane mehurček), jo lahko namažemo s primerno kremo, da ostane elastična.

Bodite potrpežljivi, zmanjšajte količino treninga in si zagotovite okrevanje.

Če hočete žulj vseeno preluknjati, uporabite sterilno iglo. Sterilizirajte jo z vžigalnikom, alkoholom ali prekuhajte. Nato naredite majhne luknje za odtekanje tekočine.

Ne glede na to, ali se žulj predre sam ali ga preluknjate vi, ga obvezno zaščitite s povojem, da preprečite okužbo.

Alternative – kako jih zdraviti?

Če ste na teku in ste staknili žulj, vendar hočete priti do cilja, obstajajo načini, kako si pomagati: preluknjajte s sterilno iglo, da izpustite tekočino, nato na to luknjico v koži nanesemo »super lepilo« (ki se ga kupi v lekarnah), da se ranica zapre in lahko tečemo naprej.

»Super lepilo« razkuži in takoj zaustavi krvavitev, saj na koži naredi membrano, ki jo je težko odstraniti.

Če lahko, obujte čiste nogavice in nadaljujte tek. Na cilju obvezno sezujte športne copate in obujte udobne copate, ki se ne dotikajo prstov ali pete, potem stopala namočite v mlačno vodo, kar vam bo olajšalo neprijetnosti zaradi žulja.

Najslabše, kar lahko storite, je, da žulj (če je večji) v celoti izrežete, saj je nova koža zelo občutljiva za dotik.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije