ALPSKO SMUČANJE

Kako pravilno izberemo pancerje in smučarske palice

Tudi če boste kupili najboljše smuči in ste odličen smučar, morate vsaj toliko pozornosti, časa in denarja nameniti tudi smučarskim čevljem.
Fotografija: Višji fleks pomeni, da potrebujemo več moči za nagib naprej, a hkrati prenesemo več moči na smuči. FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
Višji fleks pomeni, da potrebujemo več moči za nagib naprej, a hkrati prenesemo več moči na smuči. FOTO: Shutterstock

Dober smučarski čevelj je osnova za to, da boste lahko iz smuči izvabili najboljše, kar je v njih. Načeloma se pri nakupu pancerjev ne varčuje. Smučarji celo pravimo, da so pancerji najpomembnejši del opreme alpskega smučarja.

image_alt
Pravilen nakup otroške smučarske opreme

Proizvajalci imajo v ponudbi različne trdote, dolžine in širine, vseeno pa je izbira smučarskega čevlja včasih prava znanost.

Pri nakupu največkrat izhajamo iz navad nakupovanja športne obutve, za katero velja, da mora biti številko večja. Pri smučarskih čevljih to seveda ne velja.

Kako pravilno izberemo smučarske čevlje 

Brez tega bo vaša smučarska oprema kot najboljši avto brez dobrih gum. Verjetno ni treba poudarjati, da moramo čevlje vedno pomerjati v smučarskih nogavicah. Da najdemo pravo velikost (ne pozabimo tudi na širino!) in pravilno lego, si moramo vzeti vsaj pol ure, pri tem pa potiskati kolena naprej kakor v smučarski drži.

Glede na svoje znanje moramo pravilno izbrati tudi fleks smučarskih čevljev, ki naj bo za povprečnega smučarja med 70 in 90, za začetnike manj, za najboljše lahko tudi več, a pri fleksu, višjem od 120, boste že trpeli in čevlje med vožnjami gotovo odpenjali.

Višji fleks pomeni, da potrebujemo več moči za nagib naprej, a hkrati prenesemo tudi več moči na smuči. Najkakovostnejši čevlji imajo tudi milimetrsko nastavitev zaponk. In ne pozabite – tudi če so čevlji še po desetletju ali več videti povsem novi, se je treba od njih posloviti, drugače se lahko kaj hitro zgodi, da jih boste zaradi počene plastike morali odvreči kar na smučišču.

Smučarske palice 

Preprostejši je nakup smučarskih palic. Te naj ob vbodu v sneg segajo do višine pravega kota v komolcu. V trgovini jih  preprosto obrnemo in jih z dlanjo primemo pod krpljico, dolžino pa lahko izračunamo tudi tako, da svojo višino pomnožimo z 0,7.

Vse drugo je odvisno zgolj od tega, koliko smo pripravljeni zapraviti. Roke nam bodo (predvsem ko se temperature spustijo pod ničlo) bolj kakor za palice hvaležne za dobre rokavice, pri katerih večina izkušenih smučarjev še vedno prisega na usnje. Znak kakovosti je tudi tu najpogosteje – cena.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije