Zdravje v steklenici: kako se izogniti nakupu slabega oljčnega olja
Kar pogosto se zgodi, da steklenica deviškega oljčnega olja ni to, za kar se predstavlja, in v njej sploh ni deviško oljčno olje.
To je problem na vseh svetovnih trgih, povsod je kupec tisti, ki v želji po zdravem prehranjevanju z boljšim oljem kupi ponaredek, ki pa je nezdrav in masten.
»Ponaredki takšnega olja so v resnici tekoča mast ali maščoba,« pravi Patricia Darragh, direktorica kalifornijskega podjetja, ki izdeluje in nadzoruje oljčno olje.
Ponaredkov na trgu je precej, predvsem je lahko porast takšnih izdelkov zaznati na trgu ZDA. V Kaliforniji so pred nedavnim opravili študijo oljčnih olj in kar 69 odstotkov jih ni bilo deviških, vključno s popularnimi znamkami, kot so Carapelli, Bertilli in Colavita.
Še več, od 15 oljčnih olj, ki jih dobavljajo tamkajšnje restavracije, jih kar devet ni bilo deviških.
Steklenica zdravja
Deviško olje je tisto, ki ga pridobijo iz svežih oliv, iztisnejo ga v roku 24 ur po trgatvi in ga kemično ne obdelajo. Oljčno olje je torej sveži produkt iz oliv.
Kot drugo sadje in zelenjava tudi olive vsebujejo ogromen nabor polifenolov ali naravnih antioksidantov, ki varujejo sadež in rastlino med njenim življenjem.
Starejša ko je rastlina ali drevo, več polifenolov vsebuje, zato stoletni nasadi oljk niso takšna redkost. »Ravno zaradi teh antioksidantov je oljčno olje več kot hrana, je zdravilo. Niti borovnice nimajo takšnega števila ali nabora antioksidantov kot deviško oljčno olje,« še dodaja Darraghova.
Eden od antioksidantov v oljčnem olju je oleocetanol, ki je odlično protivnetno sredstvo in pomaga pri boju z boleznimi, kot sta artritis in Alzheimerjeva bolezen.
V pravem olju ga tudi okusite: je vzrok pekočega občutka v grlu, ko olje poskusite. Še ena komponenta je alfa-tocoferol, oblika vitamina E, ki je v študijah dokazano koristna v borbi proti glavkomu in Parkinsonovi bolezni.
Kje nastane težava?
Eden izmed problemov deviškega olja je oksidacija. Če so olive predolgo na tleh ali če od stiskanja do uživanja prebijeta dve leti, oksidacija izniči pozitivne učinke teh antioksidantov.
Tudi pravo deviško oljčno olje izgubi pozitivne lastnosti po dveh letih.
Kar je bilo nekoč pravo in zdravo olje, nabito z zdravjem, zdaj ni več tako dobro. »Staro olje ne izgubi čisto vseh pozitivnih lastnosti, še vedno je iz nenasičenih maščob, zato ga zdravstvene organizacije tudi v takšni obliki še vedno dovolijo imeti na trgu,« pravi Patricia Darragh.
Kako se izogniti nakupu slabega olja?
Cena: Manj kot 5 evrov za liter oljčnega olja je dovolj velik razlog za preplah. Cena dokaj dostopnih steklenic znaša okoli 10 evrov.
Steklenica: Oljčno olje mora biti v steklenici z zatemnjenim steklom, ki zavaruje olje pred svetlobo in oksidacijo. Oljčnega olja nikoli, ampak res nikoli, ne kupujte v plastični embalaži.
Datum trgatve: Na steklenicah je pogosto odtisnjen datum trgatve oliv. Če je mlajše od dveh let, je dobro, če datuma sploh ni, pa lahko pomeni, da je bilo olje iztisnjeno iz ostankov oliv.
Ugotovite, od kod prihaja: Takoj ko boste izvedeli, kje je bilo olje izdelano, boste precej več vedeli o njem. Bonus točke gredo tistim steklenicam pravega deviškega oljčnega olja, ki imajo nalepko s potrditvijo DOP, kar je garancija kakovosti, ki jo regulira EU.
Poskusite ga: Pravo olje se od ponaredka močno razlikuje. Okusite pekoč občutek v grlu – to je znak, da je vaše deviško oljčno olje res deviško. Najkakovostnejše oljčno olje je tisto, ki peče in greni.