Kdor smrči, zlo ne misli - le da mu tega nihče noče oprostiti
Obstaja teorija, da je smrčanje podzavestni obrambni refleks – opozorilni zvok, ki je prestrašil morebitne plenilce stran od ustja jame, ko so se naši predniki iz spodnjega paleolitika stiskali v ranljivem spancu.
Vse mite in resnice o smrčanju smo povzeli po ameriški spletni strani MedicineNet, o tem je pisala zdravnica Neha Pathak.
Če smrčite, imate spalno apnejo
Mit. Skoraj polovica odraslih redno smrči, a le približno od 2 do 4 odstotke jih ima obstruktivno apnejo med spanjem. Velika razlika med obema je, da če imate apnejo, ponoči za trenutek nehate dihati, in to čez celo noč. Stvari, kot je zamašen nos ali oblika vaših ust in grla, lahko povzročijo navadno smrčanje. Apneja je veliko resnejša. Povezana je z zdravstvenimi težavami, kot je bolezen srca, in potrebuje zdravniško zdravljenje.
Starejši ljudje bolj smrčijo
Dejstvo. Ljudje vseh starosti, tudi otroci, lahko smrčijo. Toda ko postanete starejši, se mišice grla in jezik med spanjem še bolj sprostijo. Zaradi tega vibrirajo, ko dihate - in to je tisto, kar povzroča smrčanje.
Smrčanje pomeni, da globoko spite
Mit. Na televiziji lik, ki trdno spi, pogosto žaga polena (običajno zaradi komičnega učinka). Toda v resnici, če smrčite, imate morda opravka z obstruktivno apnejo v spanju. To stanje vas zbudi in zmoti vaše cikle spanja, zaradi česar ne morete zares dobro spati. Posledično so ljudje z apnejo nespečni.
Osebe, ki spijo na boku, manj smrčijo
Dejstvo. Smrčanje je običajno najhujše, ko spite na hrbtu, saj vas gravitacija vleče v grlo, zaradi česar so vaše dihalne poti ožje. Zamenjava položaja med spanjem vas ne bo čarobno pozdravila smrčanja, lahko pa pomaga.
Ženske redko smrčijo
Mit. Čeprav je res, da moški pogosteje smrčijo in imajo spalno apnejo, to ne pomeni, da ženske ne smrčijo. Približno ena od štirih žensk smrči vsaj nekajkrat na teden. Nosečnost in menopavza lahko stanje poslabšata.
Smrčanje lahko vpliva na vaše razpoloženje
Dejstvo. Če imate obstruktivno apnejo v spanju, imate lahko težave s koncentracijo, težave s spominom, mrzlico in depresijo. Smrčanje vpliva tudi na razpoloženje otrok: študija je pokazala, da so predšolski otroci, ki smrčijo, bolj verjetno zaskrbljeni in čustveno reaktivni.
Uspavalne tablete lahko pomagajo
Mit. Če težko zaspite ali ne morete zaspati, se morda sprašujete, ali vam lahko pomaga pripomoček za spanje. Toda številne uspavalne tablete in ustrezna zdravila brez recepta sprostijo vaše mišice in še poslabšajo smrčanje.
Morda ste nekoliko dehidrirani
Dejstvo. Če ne pijete dovolj vode, se lahko nosni prehodi in usta izsušijo, kar poveča verjetnost smrčanja. Čez dan poskrbite za dovolj tekočine. Pomaga lahko tudi uporaba vlažilca zraka v vaši spalnici.
Vaše smrčanje vpliva samo na vas
Mit. Če smrčite in si delite posteljo, verjetno partnerju kradete spanec. Raziskava je pokazala, da se partnerji smrčečih vsako uro zbudijo kar 21-krat. Druga študija je pokazala, da lahko spanje s smrčačem zviša krvni tlak. Vpliva tudi na spolno življenje para in na splošno zadovoljstvo v zakonu.
Izguba teže bo pomagala
Dejstvo. Za nekatere ljudi dodatna teža pomeni dodatno tkivo, kar lahko povzroči smrčanje. In obstajajo dokazi, da ljudje s prekomerno telesno težo, ki shujšajo, manj smrčijo. Vendar velja omeniti, da smrčijo tudi ljudje, ki nimajo prekomerne telesne mase. Zato vprašajte svojega zdravnika, ali je hujšanje nekaj, kar morate poskusiti, da preprečite smrčanje.
Postanite antialkoholik
Mit. Res je, da zaradi alkohola hitro zaspite, vendar se boste pogosteje zbujali v drugi polovici noči. Poleg tega alkohol sprošča mišice grla, kar blokira vaše dihalne poti in povzroči še hujše smrčanje.