ALPSKO SMUČANJE

Ko nas pri smučanju vleče na repe

Zakaj se to dogaja in kako to preprečiti.
Fotografija: Pomembno je, da smučarji pridobijo zaupanje v svoje sposobnosti in začnejo s smučanjem na lažjih terenih. FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Pomembno je, da smučarji pridobijo zaupanje v svoje sposobnosti in začnejo s smučanjem na lažjih terenih. FOTO: Getty Images

Pri alpskem smučanju se lahko zgodi, da nas v določenih trenutkih vleče nazaj, kar vpliva na našo dinamiko, hitrost in občutek nadzora.

To je pogosto povezano z več dejavniki, ki se nanašajo na tehniko, fizično pripravljenost, opremo in celo psihološke ovire.

Eden izmed glavnih razlogov, zakaj nas pri smučanju vleče nazaj, je slaba tehnika smučanja. Ko smučarji niso pravilno nastavljeni na smučeh, na primer s premalo nagiba naprej ali nepravilnim položajem telesa, lahko to povzroči zmanjšanje stabilnosti in nadzora.

To je še posebej opazno na težjih terenih, kjer je smučanje manj gladko. Neustrezen položaj telesa (npr. preveč nazaj ali z ukrivljenim trupom) zmanjša učinkovitost pri zavojih in povzroči tudi upočasnitev.

Kako to preprečiti?

Učenje pravilne tehnike. Pomembno je, da smučarji znajo pravilno porazdeliti težo, upogibajo kolena in ohranjajo poravnanost telesa. To omogoča boljšo obvladovanje smuči, kar prepreči, da bi nas vleklo nazaj.

Izboljšanje koordinacije in ravnotežja. Smučanje zahteva odlično koordinacijo med zgornjim in spodnjim delom telesa. Delati je treba na stabilnosti in moči jedra, kar pomaga pri boljši kontroli smuči.

Fizična priprava za alpsko smučanje

Pomanjkanje moči, vzdržljivosti in fleksibilnosti povečuje težave pri smučanju. Slaba fizična pripravljenost pripomore k večjemu naporu med smučanjem, kar vodi v utrujenost in zmanjšanje hitrosti ter nadzora. 

To se še posebej kaže pri daljših spustih, kjer so potrebni močni in stabilni mišični sklepi za ohranjanje hitrosti.

Kako to preprečiti?

Trening za moč in stabilnost. V vadbeni načrt morate dodati vaje za moč, kot so počepi, izpadni koraki in druge vaje, ki krepijo noge in jedro. To pripomore k boljši stabilnosti in večji moči pri smučanju.

Fleksibilnost in mobilnost. Redno izvajanje razteznih vaj za izboljšanje gibljivosti pomaga pri boljši tehniki smučanja in večji kontroli gibanja med spusti.

Smučarska oprema

Nepravilno izbrana ali nepravilno nastavljena oprema je še en razlog, zakaj nas lahko vleče nazaj. Na primer, predolge smuči, preveč trdi čevlji ali preveč togo nastavljene vezi (pomeni, da so nastavitve preveč zategnjene ali pa niso dovolj prilagojene smučarju) lahko povzročijo težave pri nadzoru nad smučmi, saj ne omogočajo zadostnega gibanja.

Kako to preprečiti?

Pravilna izbira opreme. Smučarji morajo izbrati ustrezno opremo, ki ustreza njihovim sposobnostim, velikosti in stilu smučanja. Prav tako je treba smučarske čevlje in vezi ustrezno nastaviti, da omogočajo ustrezno fleksibilnost in nadzor.

Redno preverjanje nastavitve opreme. Smučarsko opremo je treba redno preverjati, da so nastavitve vezi, trdota smuči in nastavitve čevljev prilagojeni trenutnim potrebam in tehniki smučarja.

Psihološke ovire

Nekateri smučarji se ne sprostijo zaradi strahu, negotovosti. To lahko povzroči zmanjšano odločnost, kar vodi v počasnejše premikanje in zmanjšanje nadzora nad smučmi.

Kako to preprečiti?

Povečanje samozavesti. Pomembno je, da smučarji pridobijo zaupanje v svoje sposobnosti in začnejo s smučanjem na lažjih terenih. Obvladovanje manjših strmin in postopno napredovanje omogočata smučarju, da se osredotoči na tehniko.

Vizualizacija in sprostitev. Sproščanje pred smučanjem ter uporaba tehnik vizualizacije, kjer si predstavljamo uspešno smučanje, lahko pomaga zmanjšati tesnobo in izboljša osredotočenost.

Smučarska rutina in trening

Smučarji, ki ne smučajo redno ali katerih trening ni specifičen za smučanje, se soočajo z zmanjšano fizično pripravljenostjo in tehničnimi pomanjkljivostmi. S treningom, ki vključuje različne vrste smučarskih vaj in tehnik, se lahko izboljša nadzor nad smučmi in seveda tudi telesno stanje.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije