KALORIJE IN DŽULI

Koliko džulov (kalorij) sploh porabimo na dan

Zakaj moški potrebujejo več energije od žensk?
Fotografija: Kalorija - enoto energijske vrednosti hrane, kot tudi enoto energije in dela. FOTO: Arhiv Slovenskih novic/Shutterstock
Odpri galerijo
Kalorija - enoto energijske vrednosti hrane, kot tudi enoto energije in dela. FOTO: Arhiv Slovenskih novic/Shutterstock

Ljudje smo različni, imamo različne življenjske sloge, nekateri imajo fizično napornejše službe od drugih, živijo aktivneje, so bolj dejavni, drugi več sedijo in se gibljejo manj.

Zato je nemogoče podati natančen odgovor na vprašanje, koliko energije na dan potrebujemo.

Kaj so džuli?

So merska enota za energijo, ki jo v organizem vnašamo s hrano in ki jo telo potrebuje za normalno delovanje ter se uporablja namesto kalorij. Ena kalorija znaša 4.18 džulov. Povprečen moški dnevno potrebuje približno 10.000 džulov oziroma 2500 kalorij, ženska nekje do 8300 džulov ali 2000 kalorij.

Vendar je to le osnovno priporočilo, saj je zadeva zelo individualne narave, odvisna od aktivnosti, starosti, ustroja telesa in še številnih drugih dejavnikov.

Zakaj moški potrebujejo več energije od žensk?

Moški imajo praviloma več mišične mase, težje kosti in manj telesne maščobe od žensk. To pomeni, da tudi, kadar so drugi parametri, denimo telesna višina in starost enaki, njihovo telo za opravljanje osnovnih funkciji potrebuje več energije.

Koliko energije potrebujemo na dan?

Odvisno od aktivnosti. Tu je nekaj vrednosti, ki veljajo za polurne dejavnosti za moške povprečne teže 84 in ženske, povprečne teže 70 kilogramov.

Hoja: ženske 585 džulov (140 kalorij), moški 702 džulov (168 kalorij) med zmerno hojo.

Tek: ženske 1433 džulov (343 kalorij), moški 1722 džulov (412 kalorij) pri zmernem teku deset kilometrov na uro.

Plavanje:  ženske 848 džulov (203 kalorij) pri kravlu, 777 džulov (186 kalorij) pri prsnem plavanju, moški 1019 džulov (244 kalorij) pri kravlu, 932 džulov (223 kalorij) pri prsnem plavanju

Kolesarjenje: ženske 1170 džulov (280 kalorij) pri hitrosti 20 kilometrov na uro, moški: 1404 džulov (336 kalorij) pri enaki hitrosti.

Bi morali upoštevati energijski vnos?

Seveda se je nanj mogoče opirati, energijska vrednost še zdaleč ni edino merilo zdrave prehrane.

Kajti treba je vedeti, da so nekatera, sicer energijsko bogata živila, zelo zdrava in imajo visoko prehransko vrednost, denimo avokado ter oreščki, ter da so na drugi strani živila, ki imajo manj energije in skopo prehransko vrednost, denimo bel kruh.

Pomembno je predvsem, da je prehrana pestra in uravnotežena in ne zgolj, koliko energije z njo prejme telo.

Koliko energije pokurimo med hišnimi opravili?

Ste se kdaj vprašali, koliko energije pokurimo s hišnimi opravili? Izbrali smo nekaj najbolj pogostih.

Če kosite travo eno uro, boste zapravili 325 kalorij ali 1,3 kJ, (razen, če imate sedečo kosilnico). Toliko energije porabite tudi, če hodite eno uro oz. med pet in šest kilometrov.

Hišna opravila so nujna, a nikoli prav preveč priljubljena. Mogoče boste zdaj lažje likale, če boste vedele, da med triurnem vihtenju likalnika zapravite 420 kalorij ali 1,7 kJ. To je recimo, ena ura priljubljene zumbe. Mogoče boste zdaj lažje sesali namesto vaše drage, ker boste zvedeli, da med 30-minutnim sesanjem zapravimo 90 kalorij, 0,37 kJ, kot da bi pol ure boksali v vrečo.

Kalorija - enoto energijske vrednosti hrane, kot tudi enoto energije in dela.

Kilokalorija - tisoč kalorij (podobno gramu in kilogramu, metru in kilometru).

1 cal = 4,2 J. Kalorija se uporablja v povezavi z energetsko vrednostjo hrane. Običajno tu rabimo enoto kcal (kilokalorija, tisoč kalorij), torej 1 kcal = 4200 J. 

Džul ali joule je v fiziki enota za delo in energijo. Enota joule je del mednarodnega sistema enot, zanjo se uporablja oznaka J. Delo 1 J opravi sila 1 N, ko premakne prijemališče sile za razdaljo 1 m v smeri sile. Enota je imenovana na čast angleškemu fiziku Jamesu Prescottu Joulu.

Na žalost je glede enot za energetsko vrednost živil kar precej zmede. Na embalaži pogosto najdemo namesto kilokalorij zapisane kar kalorije (cal), čeprav so v resnici mišljene kilokalorije (kcal).

Ob preštevanju kalorij je na mestu tudi nekaj pazljivosti z izdelki, ki prihajajo iz ZDA. Tam namreč namesto kcal uporabljajo oznako Calorie z velikim C. Od tu se je morda prenesla zmešnjava s kalorijami in kilokalorijami tudi v Evropo. 

Koliko energije pokurimo, če opravimo naslednja opravila:

Pospravljanje postelje (15 minut) – 65 kalorij ali 0,27 kJ (1 kilometer in pol hitre hoje)

Pomivanje tal (30 minut) – 145 kalorij ali 0,6 kJ (15 minut na tekalni stezi)

Pomivanje oken (1 ura) – 334 kalorij ali 1,39 kJ (40 sklec)

Čiščenje kopalnice (15 minut) – 100 kalorij ali 0,4 kJ (30 počepov s poskoki)

Pranje in obešanje perila (1 ura) – 78 kalorij ali 0,3 kJ (100 trebušnjakov)

Pomivanje posode (15 minut vsak dan) – 560 kalorij ali 2,3 kJ (plavanje 2500 metrov)

Sesanje (30 minut) – 90 kalorij ali 0,37 kJ (15 minut boksa)

Brisanje prahu (15 minut) – 25 kalorij ali 0,1 kJ (2 minuti držanja planka)

Likanje (3 ure) – 420 kalorij ali 1,7 kJ (1 ura zumbe)

Košnja trave (1 ura) – 325 kalorij ali 1,3 kJ (30 minut visoko intenzivne intervalne vadbe)

Vrtnarjenje (30 minut) – 213 kalorij ali 0,89 kJ (45 minut kolesarjenja)

Pod črto smo v enem tednu samo za hišna opravila zapravili približno 2355 kalorij in 9,6 kilojoulov. 

Torej iz tega sledi, da so hišna opravila čisto dober nadomestek za športanje, če imate slučajno slabo vest, da nimate nič prostega časa. Poletovci verjamemo v to, ampak še vedno verjamemo, da se težkim časom navkljub mora najti vsaj ena ura na dan, ki jo moramo nameniti svojemu telesu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije