ODMAŠIMO NOS

Znate pravilno uporabljati pršilo za nos? (VIDEO)

Ob naraščajočem številu bolezni dihal je zdravnik delil najučinkovitejšo tehniko uporabe nosnih pršil, saj ga mnogi uporabljajo na napačen način.
Fotografija: Za odrasle zadostujeta dva pritiska, za otroke nad šestim letom starosti pa samo eden. FOTO: Puhhha Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Za odrasle zadostujeta dva pritiska, za otroke nad šestim letom starosti pa samo eden. FOTO: Puhhha Getty Images/istockphoto

Pršila za nos so za večino edino orožje proti zamašenemu nosu. Pediater in alergolog dr. Zachary Rubin je opozoril na pogosto napako, ki jo delamo pri uporabi pršila za nos. Če občutimo okus pršila, smo naredili napako. 

Rubin je v videoposnetku na TikToku dejal: »Pršilo je grenko. In če okusiš njegov okus, si naredil napako pri uporabi. Okus ni dober, pa tudi ni priporočljivo, da pršilo pride v želodec.« Strokovnjak se drži pravila: »Če ga okusiš, ne bo učinkovalo.« Nato je delil pravilno metodo uporabe pršila za nos, poroča Mirror.

V večini primerov samo vtaknemo pršilo v nos in nekajkrat brizgnemo. Če je nos zelo zamašen, pršilo pricurlja iz nosu, zato največkrat glavo upognemo močno nazaj, da tekočina ostane v nosu. Pri tem naredimo dve napaki: prva je ta, da iztisnemo preveč pršila, druga, da ga nismo pravilno usmerili.

Za odrasle zadostujeta dva pritiska, za otroke nad šestim letom starosti pa samo eden. Pred uporabo nagnite glavo rahlo naprej, tako da je nos nad prsti na nogah. Namesto da nastavek usmerite naravnost navzgor ali na sredino nosa, ga usmerite proti ušesu, ki je na isti strani nosnice. Če je zamašena leva nosnica, ga torej usmerimo proti levemu ušesu.

Namesto da pršilo vlečete, vdihavate, skozi nos, dr. Rubin predlaga, da normalno dihate in premikate glavo naprej in nazaj, da preprečite, da bi zdravilo steklo iz nosu ali šlo v grlo. 

Možni neželeni učinki pršila za nos

Kot vsa zdravila ima lahko tudi to neželene učinke, ki pa se ne pojavijo pri vseh bolnikih.

Občasni (pojavijo se lahko pri največ 1 od 100 bolnikov): reakcija, kot je otekanje kože in sluznic, kožni izpuščaj, srbenje.

Redki (pojavijo se lahko pri največ 1 od 1.000 bolnikov): palpitacije (zavedanje bitja srca), tahikardija (hitrejše utripanje srca), hipertenzija (visok krvni tlak).

Zelo redki (pojavijo se lahko pri največ 1 od 10.000 bolnikov): nemir, nespečnost, utrujenost (dremavost, pomiritev), glavobol, halucinacije (predvsem pri otrocih), motnje srčnega ritma (aritmije), nabreklost nosne sluznice (po koncu zdravljenja), krvavitev iz nosu, krči, ki se kažejo s hudim tresenjem dela telesa ali celega telesa (konvulzije; zlasti pri otrocih).

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije