TELESNA PRIPRAVLJENOST

8 najpogostejših napak, ki jih delajo ženske pri vadbi

Če se izognemo napakam pri telesni pripravljenosti in sprejmemo dobro zaokrožen pristop k vadbi, lahko ohranimo zdravje, podaljšamo življenjsko dobo in uživamo višjo kakovost življenja, ko se staramo.
Fotografija: Energična vadba brez ustrezne telesne pripravljenosti lahko povzroči prekomerno obremenitev sklepov in povzroči poškodbe. FOTO: Nattakorn Maneerat Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Energična vadba brez ustrezne telesne pripravljenosti lahko povzroči prekomerno obremenitev sklepov in povzroči poškodbe. FOTO: Nattakorn Maneerat Getty Images/istockphoto

Redna vadba in pravilna prehrana imata ključno vlogo pri izboljšanju splošnega zdravja in počutja, še posebej po 40. letu.

image_alt
Ženske po 40. letu bi se temu morale strogo izogibati

Ženske začnejo takrat dajati prednost telesni pripravljenosti. Vse bolj se jim zdi pomembno ohranjanje splošnega dobrega počutja.

Nekatere vadbe pa imajo lahko škodljive učinke na zdravje.

Da bi živele bolje, bolj zdravo, je treba poznati pasti in se izogibati napakam, ki jih delate pri vadbi v fitnesu ali na prostem.

Mnoge ženske se sprašujejo, ali lahko postanejo fit po 40. Čeprav je ohranjanje osnovnega režima vadbe bistveno, je pomembno tudi vedeti, česa ne smete početi. 

1. Pretreniranost in ignoriranje počitka

Pogosta napaka je pretreniranost. Pretiravanje in zanemarjanje počitka lahko povzroči poškodbe, kronično utrujenost in ogroženo delovanje imunskega sistema.

Namesto tega se osredotočite na to, da počitek in okrevanje postaneta del vaše rutine, kar telesu omogoči, da si opomore in se obnovi.

2. Zanemarjanje treninga moči

Ko se staramo, mišična masa naravno upada, kar ima za posledico manjšo moč in povečano tveganje za poškodbe.

Zanašanje samo na kardiovaskularno vadbo in ignoriranje vadbe za moč lahko to težavo še poslabša.

V svojo rutino vključite vaje za moč, da zgradite in ohranite mišično maso, izboljšate gostoto kosti in podprete splošno zdravje sklepov.

3. Pomanjkanje delovne fleksibilnosti in mobilnosti

S časom in obrabo postajajo naše mišice in sklepi vse bolj togi. Poleg tega lahko zanemarjanje vaj za fleksibilnost in mobilnost povzroči zmanjšan obseg gibanja, togost in povečano verjetnost mišičnega neravnovesja.

Da bi se temu izognili, izvajajte jogo, pilates ali redno raztezanje, da izboljšate prožnost, gibljivost sklepov in preprečite poškodbe, značilne za napete mišice.

4. Preskočite ogrevanje in ohlajanje

Hladne mišice ogrožajo nategi in zvini. Podobno lahko zanemarjanje ustreznega ohlajanja in sprostitve po vadbi povzroči bolečine v mišicah in togost.

Vzemite si nekaj minut, da se ogrejete in ohladite ter sprostite, da pripravite svoje telo in mu pomagate, da si opomore.

5. Intenzivne vaje brez ustrezne forme

Energična vadba brez ustrezne telesne pripravljenosti lahko povzroči prekomerno obremenitev sklepov in povzroči poškodbe, kot so zvini ali nategi.

Ključnega pomena je, da obvladate pravilno tehniko, nosite primerno obutev in postopoma stopnjujete intenzivnost, da preprečite nepotrebno obremenitev telesa.

6. Zanemarjanje pomena pravilne prehrane

Ne glede na starost ima prehrana ključno vlogo pri ohranjanju zdravega telesa. Po 40. letu se telesna presnova upočasni, zato je pomembno, da pazimo na uravnoteženo prehrano.

Izogibajte se hitrim dietam in prekomernemu uživanju predelane hrane, rafiniranih sladkorjev in nasičenih maščob, saj lahko prispevajo k povečanju telesne teže, vnetjem in kroničnim boleznim.

Namesto tega uvedite hranilno bogate obroke, sadje, zelenjavo, puste beljakovine in zdrave maščobe.

Ostanite primerno hidrirani in se po potrebi posvetujte s strokovnjakom za prehrano, da vašo prehrano prilagodi vašim potrebam.

image_alt
Na to morate paziti, ko si jih čistite

7. Zanemarjanje pomena kardiovaskularnih vaj

Kardiovadba je ključnega pomena za ohranjanje zdravega srca in pljuč, nadzor telesne teže in zmanjšanje tveganja za kronične bolezni, kot so bolezni srca, sladkorna bolezen in hipertenzija.

Če v svoj režim ne vključite redne aerobne dejavnosti, hoje, teka, plavanja ali kolesarjenja, lahko to vpliva na vaše splošno zdravje.

8. Ne poslušate svojega telesa

Ko se staramo, naše telo morda ni več tako odporno, kot je bilo nekoč. Ignoriranje opozorilnih znakov in bolečine ima lahko resne posledice.

Prisluhniti je treba svojemu telesu in temu prilagoditi intenzivnost in rutino vadbe. Če kaj ni v redu ali vam povzroča nelagodje, se posvetujte z zdravnikom, da preprečite nadaljnje poškodbe.

Ohranjanje aktivnega in zdravega načina življenja je ključnega pomena, še posebej po 40. letu.

Če se izognemo običajnim napakam pri telesni pripravljenosti in sprejmemo dobro zaokrožen pristop k vadbi, lahko ohranimo svoje zdravje, podaljšamo življenjsko dobo in uživamo višjo kakovost življenja, ko se staramo.

Nikoli ni prepozno, da svoje zdravje in dobro počutje postavite na prvo mesto.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije