EREKTILNA DISFUNKCIJA

Nevarnosti kolesarjenja: kako se moški lahko izognejo težavam z erekcijo

Ko so raziskovalci pred desetletji začeli raziskovati povezavo med kolesarjenjem in erektilno disfunkcijo, stanje ni bilo spodbudno.
Fotografija: Kolesarji morajo skrbno izbrati sedež. FOTO: Jure Eržen
Odpri galerijo
Kolesarji morajo skrbno izbrati sedež. FOTO: Jure Eržen

Raziskave so pokazale, da so ljudje, ki so imeli fizično aktiven življenjski slog, imeli za tretjino več koristi kot nedejavni posamezniki.

image_alt
Trije načini, kako kolesariti v klanec kot Pogačar in Roglič

Kolesarjenje združuje telesno vadbo z bivanjem na prostem in raziskovanjem novih poti. Kolesarimo lahko sami, lahko tudi v dobri družbi. Kakor nam paše in kakor nam godi. Kljub temu da je kolesarjenje dobro za zdravje, se stalno postavlja vprašanje, kako zdravo je dolgotrajno sedenje na trdem, ozkem sedežu za moške.

Pritisk na perineum

Med vožnjo s kolesom velik del telesne teže pritiska na presredek, predel med mošnjo in anusom. Na robovih presredka so sedalne kosti, znotraj njih pa so živci in arterije, ki prehranjujejo penis. Ker je večina kolesarskih sedežev preozkih za te kosti in je zato pritisk med sedenjem na sedežu lahko sedemkrat večji kot pri sedenju na stolu, so te občutljive žile dovzetne za poškodbe med vožnjo.

70 odstotkov poveča tveganje za težave z erekcijo

Ko so raziskovalci pred desetletji začeli preiskovati potencialno povezavo med kolesarjenjem in erektilno disfunkcijo, so bile stvari videti precej slabo. Študije so pokazale, da se pri odraslih moških, ki kolesarijo več kot 3 ure na teden, tveganje za težave z erekcijo poveča za 70 odstotkov.

Vendar nedavne raziskave dajejo upanje. Zdi se, da se tveganje za erektilno disfunkcijo pri kolesarjih ne razlikuje bistveno od tistega pri tekačih ali plavalcih.

In zakaj ta sprememba? Opaziti je, da so kolesarska industrija in kolesarji sami upoštevali vse prejšnje raziskave in od takrat spremenili svoje izdelke in navade, da bi s tem zmanjšali tveganje.

Nasveti za zaščito med vožnjo s kolesom

Da bi zmanjšali tveganje, strokovnjaki ponujajo več načinov, kako to odpraviti:

- Najpomembnejša je izbira pravega sedeža. Na trgu lahko najdemo sedež za vsako zadnjico, le posvetovati se moramo z usposobljenimi trgovci s kolesarsko opremo ali izdelovalci sedežev.

- Zelo pomembna je pravilna nastavitev sedeža. Pravilna višina sedeža in pravilna izbira po namembnosti. Sedeži za mestna kolesa so drugačna od sedežev, ki jih imamo na kolesih za športno rekreacijo.

- Uporabljajte sedeže z luknjo ali vsaj vdolbino, ki teče po sredini sedeža. 

- Med vožnjo pogosto pogosto vstanite na pedale.

- Uporabljajte primerne kolesarske hlače.

image_alt
Tako najlažje odpravimo bolečine na kolesu

Bodite pozorni še na ...

Pazite na otrplost ali mravljinčenje v medenici ali penisu med vožnjo. To je lahko zgodnji opozorilni znak, da lahko nastanejo težave.

Upoštevajte tudi, da so kolesarji, ki tekmujejo, bolj izpostavljeni tveganju kot običajni rekreativni kolesarji, ker več časa preživijo na kolesu. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije