Zakaj so včasih noči polne premetavanja in obračanja in kaj lahko storimo, da to spremenimo
Je kaj slajšega kot pritisniti gumb za dremež na budilki? Kot da v resnici spite in je dodatnih 10 minut samo stvar, ki vam daje malo dodatne energije. A ne zares. Potrebujete do ene ure dodatnega spanca, preden pomaga.
V nasprotnem primeru samo sebi ustvarjate stres, saj si skrajšate jutranji čas priprave.
Podaljšano jutro
Odločite se, da si vzamete dolgo jutro. Slab spanec ponoči lahko nadomestite od 9. ure zjutraj do poldneva, kajne? Vabljiva, a verjetno slaba ideja.
Nastavite notranjo uro svojega telesa, ko greste v posteljo in vsak dan vstanete ob istem času. Najbolje je, da se držite te rutine, tudi če niste dobro spali. To vam bo pomagalo, da se vaš cikel vrne na pravo pot.
Vzemite si nekaj sonca
Sonce pomaga telesu, da nastavi notranjo uro. Prav tako lahko pomaga preprečevati nespečnost, tako da pomaga vašemu razpoloženju in možganom. Torej, če želite nocoj spati več kot prejšnjo noč, se zbudite in pozdravite svetlobo dneva. Če ste v pisarni, se morda malo sprehodite po parku v času kosila.
Kofein, a ne preveč
Če preskočite običajno jutranjo kavo, boste morda postali še bolj omotični. Prav tako vas to lahko razdraži in vam povzroči glavobol.
Malo dodatnega kofeina vam lahko celo pomaga, da ostanete pozorni. Ne pozabite pa, da se v vašem telesu ta snov zadrži več ur. Zato ne pretiravajte. In ne pijte napitkov s kofeinom pred spanjem.
Vadba ob pravem času
Lahko izboljša vaš spanec in vam pomaga, da hitreje zaspite. Ampak ne delajte tega pred spanjem, ker spodbuja telo, da ustvari nekaj, kar se imenuje kortizol.
To je hormon, zaradi katerega ste bolj pozorni. To je dobro, ko se poskušate zbuditi zaradi dela. Ampak slabo, ko poskušate spati. Če morate vaditi popoldne ali zvečer, poskusite končati vsaj tri ure pred spanjem.
Krepčilni spanec, a koliko?
Že 20-minutni dremež bo izostril vašo pozornost in motorične sposobnosti, 90-minutni lahko izboljša vaše ustvarjalno razmišljanje.
Toda dremež med 20 in 90 minutami vas lahko pusti bolj omotične kot takrat, ko ste začeli. Nastavite alarm. Ne pozabite, da lahko krepčilni dremež, še posebej v drugi polovici dneva, oteži večerni spanec.
To lahko privede do začaranega kroga nespečnosti in zmedene rutine spanja.
Ne pijte alkohola
Zaradi alkohola ste lahko zaspani. Toda po nekaj urah, ko telo predela alkohol, se zbudite. Kakovost spanca, ki ga dobite po nekaj pijačah, morda ne bo tako dobra.
Jejte lahko hrano
Če ne želite znova podoživeti pomanjkanje spanca, vam velik hamburger, krompirček in koktajl ob enajstih zvečer ne bodo pomagali.
Več ur pred spanjem pojejte lažjo večerjo. Če ste lačni pozneje, rahlo nekaj prigriznite, kar ne moti vašega spanca.
Ne kadite
Verjetno veste, da kajenje škoduje vašemu zdravju. Če pa že kadite in si želite dobro spati, poskušajte kaditi šele tik pred spanjem. Tako kot kofein je tudi tobak poživilo, ki vam lahko prepreči, da bi zaspali. Z zdravnikom se pogovorite o načinih, kako lahko dokončno opustite kajenje.
Brez interneta
Preveč svetlobe po sončnem zahodu vam lahko pokvari spanec, vendar je modra svetloba, ki jo oddaja pametni telefon, računalnik ali tablični računalnik, še posebej škodljiva. Pred spanjem se umirite. Tudi v spalnici naj bo temno in tiho.
Dovolj tekočine
Piti morate dovolj tekočine, da se sredi noči ne zbudite žejni, vendar ne toliko, da bi se zbudili, ker bi morali urinirati. Seveda se pred spanjem izogibajte alkoholu in kofeinu.
Ne sprejemajte velikih odločitev
Brez ustreznega spanca se vaša presoja poslabša. Preobremenjene možganske celice ne morejo povezati misli ali si zapomniti osnovnih informacij. Celo osnovno razumevanje dogodka, ki se je zgodil, je lahko drugačno. Zato ohranite mirno glavo in počakajte. Po dobrem nočnem počitku bodo stvari morda bolj jasne.
Pred spanjem se sprostite
Ko se bliža čas za spanje, se začnite sproščati: brez svetlih luči ali stresnih pogovorov ali dejavnosti. Vse to lahko oteži spanje. V spalnici naj bo temno in tiho. Prav tako naj bo dovolj hladno.
Kdaj obiskati zdravnika
Včasih je nespečnost naravna. Lahko jo povzroči velik dogodek v vašem življenju - dober ali slab. Če se to zgodi občasno, morda ni treba skrbeti. Če pa težave s spanjem začnejo spreminjati vaše splošno razpoloženje in delovne navade, je morda čas za pogovor z zdravnikom.
To še posebej velja, če težave trajajo mesec dni ali več. Skupaj lahko ugotovite, zakaj imate težave s spanjem in kaj storiti naprej.