Nova družinska igra, ki osvaja tudi Slovenijo
Disk golf je vrsta golfa. Igramo ga kot golf, le da namesto palic in žogice uporabljamo diske (neke vrste frizbije). Vsako progo poskušamo odigrati s čim manj meti. Začnemo na izmetni coni (ang: teepad) in jo zaključimo, ko disk prileti v verige koša. Verige na košu služijo temu, da ustavijo disk. S tem smo zaključili progo in gremo na naslednjo.
Pri igri uporabljamo različne diske, ki različno letijo. Za začetek imamo lahko samo enega ali dva diska.
Da bo lažje razumeti in videti igro, predlagamo, da se prvič oglasite na brezplačni predstavitvi disk golfa.
To igro lahko igrate sami ali v skupini do 4 oseb. Predlagamo, da ga igrate v dobri družbi. Zagotavljamo vam, da se boste odlično zabavali in smeha ne bo manjkalo.
Igrišče za disk golf je dolgo 600 metrov in ima šest košar, v katere je treba spraviti diske oziroma nekoliko prilagojene frizbije. Disk je do košare mogoče vreči večkrat, zmaga pa tisti, ki za met v vseh šest košar porabi najmanj metov.
Igra ni zapletena, za dobre rezultate pa je vendarle potrebnega nekaj znanja.
To je igra, ki v tujini privablja vse več navdušencev doživetij v naravi, saj je ob metanju diskov treba tudi precej prehoditi. Doslej je bilo po svetu urejenih okoli 10 tisoč tovrstnih igrišč, z igro pa se aktivno ukvarja 55 tisoč igralcev po vsem svetu.
V Sloveniji in neposredni bližini je takih igrišč malo, le sedem. Najbolj znana so v Stožicah, Planici, Lipici, Kopah ...
Disk golf pravila
1. Ne onesnažuj! Progo zapustiš čisto za druge uporabnike.
2. Disk golf se igra podobno kot golf z žogo, le da se namesto žogic in palic uporablja leteče diske (frizbije). Vsak met šteje in se prišteje končnemu rezultatu. Zmagovalec je igralec z najmanj meti.
3. Prvi met mora biti opravljen z določenih izmetnih con (tee off-ov).
4. Po prvem metu igralec, katerega disk je najbolj oddaljen od luknje (košare), vedno vrže prvi. Nikoli ne mečite diska, dokler so pred vami igralci in dokler ni pot leta diska popolnoma prazna oziroma ni v bližini gledalcev ali pohodnikov.
5. Igralec z najmanj meti iz prejšnje luknje meče prvi na naslednji luknji. Disk golf je častna in kulturna igra, zato boljši igralec začne prvi ter tako olajša neizkušenim boljše prepoznavanje terena.
6. Vsi meti po prvem se izvedejo s stojno nogo za izmetno točko, to je najdlje dosežena točka, ki jo je dosegel prej izvrženi disk. Tudi druga noga mora biti za to točko.
7. Zalet in iztek čez točko izmeta po izmetu diska sta dovoljena, dokler sta izvedena več kot 10 metrov stran od koša. Znotraj diametra 10 metrov okoli koša se izvaja tako imenovani putt, kar pomeni, da mora igralec po izmetu ostati v uravnotežnem položaju.
8. Disk, ki pristane v notranjosti košare ali v verigah koša, predstavlja uspešen zaključek te luknje. Disk, ki se ustavi na vrhu ali izven košare, se ne šteje kot zaključek luknje.
9. Met, ki je letel izven polja, se izvaja s točke, kjer je igralec zapustil igrišče. Za kazen si igralec šteje en met več na tekoči progi. Voda, ceste, parkirišča in zgradbe so običajna golf disk out polja.
10. Bodite vljudni do drugih igralcev. Stojte mirno, medtem ko drugi mečejo, in poskusite ostati zadaj ali vsaj izven vidnega polja igralca, ki je v fazi koncentracije na met.