ZDRAVJE OTROK

Otroci se zadnje čase vse pogosteje soočajo s to težavo

Za to je delno kriva količina časa, ki ga preživijo pred zaslonom, saj gledanje v zaslon dramatično zmanjša stopnjo mežikanja.
Fotografija: Če bolezni suhega očesa ne zdravimo, lahko povzroči nepopravljivo poškodbo žlez v vekah, ki proizvajajo solze. FOTO: Jackf Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Če bolezni suhega očesa ne zdravimo, lahko povzroči nepopravljivo poškodbo žlez v vekah, ki proizvajajo solze. FOTO: Jackf Getty Images/istockphoto

Strokovnjaki pravijo, da je med otroki nova epidemija, povezana z očesnimi boleznimi. Osnovnošolci namreč zbolevajo za boleznijo, za katero so do nedavnega tožili predvsem starejši.

image_alt
Čudežna aplikacija, ki vas spravi v tekaške copate

Gre za bolezen suhega očesa, ki se pojavi pri otrocih, ki preveč časa preživijo pred zasloni, od televizije prek pametnih telefonov do tablic. Posledice bolezni suhega očesa se pojavijo, ko solze ne morejo zagotoviti ustrezne vlažnosti oči, piše N1 Hrvaška.

Bolezen običajno prizadene ljudi, stare od 50 do 60 let, in če je ne zdravimo, je lahko boleča s simptomi, kot so utrujene, rdeče in občutljive oči.

Pacienti so ta občutek primerjali s sekljanjem čebule, torej s stalnim pekočim občutkom. Inženirka oftalmologije Sarah Farrant, ki je strokovnjakinja za bolezni suhega očesa, pravi, da vidi vse več osnovnošolskih otrok, ki pridejo k njej v ordinacijo v Somersetu s tem stanjem.

Za to je delno kriva količina časa, ki ga preživijo pred zaslonom, saj gledanje v zaslon dramatično zmanjša stopnjo mežikanja. »Ko sem pred 15 leti odprla kliniko, ni bilo niti enega otroka, ki bi se pojavil s takim stanjem. Vendar pa v zadnjih petih ali šestih letih opažam vse več otrok s suhim očesom. Moj najmlajši pacient je bil star šest let, kar je bilo včasih nepredstavljivo,« pojasnjuje Farant. Če bolezni suhega očesa ne zdravimo, lahko povzroči nepopravljivo poškodbo žlez v vekah, ki proizvajajo solze.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije