DEBELOST

Pet izjemnih dejstev o debelosti

V Sloveniji je več kot polovica odraslih, starih od 25 do 65 let, pretežkih, čezmerno hranjenih ali celo debelih. Do bolezni je le še korak!
Fotografija: Pretežki naj bi imeli tudi bolj prepustno črevo. FOTO:  Getty Images
Odpri galerijo
Pretežki naj bi imeli tudi bolj prepustno črevo. FOTO:  Getty Images

Čezmerna telesna teža in debelost sta v naši družbi neverjetno razširjeni. V razvitih državah sodi v eno ali drugo kategorijo kar okoli 60 odstotkov ljudi, v svetovnem merilu pa okoli 15. 

Telesno težo pri povprečnem človeku lahko dobro ocenimo iz mase v kilogramih in telesne višine, ki nam podata vrednost, ki jo imenujemo indeks telesne mase (ITM).

Mnogi razlog za neuspešno odpravljanje kilogramov iščejo v genih in pravijo, da takšni pač so. Bolj zaobljeni. Čeprav ne jedo veliko.

O tem stavku bi se sicer dalo veliko razpravljati, ker so kriteriji za to velikokrat zelo različni.

Pet dejstev

  1. Črevesni mikrobiom je značilen za vsakega posameznika in tudi spremembe sestave mikrobov zaradi vpliva hrane so precej individualne.
  2. Nevarno je tako pretiravanje z maščobami kot tudi s sladkorji.
  3. Pri debelih ljudeh so našli v krvi več kratkoverižnih maščobnih kislin kot pri njihovih vitkih vrstnikih. Te maščobne kisline izdelujejo bakterije v debelem črevesju. Očitno so pri debelejših bolj učinkovite.
    image_alt
    Bolj reven, bolj debel. Pa je to res?
  4. Pretežki naj bi imeli tudi bolj prepustno črevo. Povezava njihove mikrobiote pa kakršna koli že je, s procesi v telesu je boljša. Lahko bi rekli, da je telo bolj na udaru!
  5. Spoznanja o specifični mikrobiti pri rakastih bolnikih prav tako odpirajo nove poti pri zdravljenju raka.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije