POZOR

Pisarna kot tihi ubijalec: Kako dolgotrajno sedenje uničuje vaše telo in kaj lahko storite takoj

Nevidna nevarnost za mišice, sklepe in živce.
Fotografija: Sedenje ni težava sama po sebi. Nevarno postane, ko traja predolgo, poteka brez premorov in ob slabi telesni drži. FOTO: Eva Natlačen/gzs
Odpri galerijo
Sedenje ni težava sama po sebi. Nevarno postane, ko traja predolgo, poteka brez premorov in ob slabi telesni drži. FOTO: Eva Natlačen/gzs

Dolgotrajno sedenje, značilno za sodobno delovno okolje, je postalo eno ključnih tveganj za zdravje mišično-skeletnega sistema.

Statika telesa, prisilna drža in dolgotrajni mehanski pritiski obremenjujejo mišice, vezi, sklepe in medvretenčne ploščice. Simptomi, kot so bolečine v hrbtu, vratu, ramenih ter mravljinčenje in odrevenelost, so postali vsakodnevna realnost milijonov ljudi.

Najbolj ogrožen je ledveno-križni del hrbtenice. Med sedenjem prevzema večino kompresijske obremenitve, zaradi česar  medvretenčne ploščice dehidrirajo, se tanjšajo in se začnejo degenerirati. Ta proces vodi v hernijo, kronično bolečino in funkcionalne motnje.

Sključena drža in tihi razkroj telesa

Čeprav se sedenje zdi neškodljivo, v resnici sili telo v neprimerne in dolgoročno škodljive položaje. Ko mišice ob dolgotrajnem mirovanju popuščajo, podporo telesu prevzamejo pasivne strukture, torej vezi in sklepi. Zato prihaja do mikropoškodb, vnetij, zmanjšane gibljivosti in slabše sposobnosti stabilizacije trupa.

Sedenje vpliva tudi na dolžinsko ravnovesje mišic. Nekatere mišične skupine so ves čas skrčene, druge raztegnjene, kar povzroča mišična nesorazmerja in spremembe v telesni drži. Telo začne uporabljati neučinkovite gibalne vzorce, kar povečuje tveganje za poškodbe in bolečine.

image_alt
Srčni spodbujevalnik, manjši od riževega zrna, se razgradi kar v telesu

Ergonomija ni razkošje, temveč nujnost

Kakovosten ergonomski stol, pravilna nastavitev mize in zaslona ter zavedanje o pravilni drži so ključni dejavniki za preprečevanje poškodb. Naslonjalo naj bo nastavljivo, zlasti v ledvenem delu, višina stola naj omogoča stik stopal s tlemi, ramena naj ostanejo sproščena, podlakti pa naj bodo naslonjene. Dodatno olajšanje prinaša uporaba dvižne mize, ki omogoča izmenjavo med sedenjem in stojo.

Najpomembnejše pravilo ergonomije pa je gibanje. Noben stol, ne glede na ceno in obliko, ne more nadomestiti rednega vstajanja, razgibavanja in aktivnih prekinitev sedenja.

Aktivni odmori z minimalnim naporom

Ob dolgotrajnem sedenju je priporočljivo vsake tri do štiri ure narediti nekajminutni aktivni odmor. Preproste vaje za raztezanje skrajšanih mišic kolkov, vratu in prsnega koša ter krepitev oslabljenih mišic trupa, rotatorjev kolkov in lopatic bistveno zmanjšajo neugodje in preprečijo nastanek kroničnih težav.

image_alt
Koliko je resnice na tem, ko zdravnik reče, da z vadbo lahko znižamo previsok krvni tlak

Tisti, ki večino dneva presedijo, naj v svoj vsakdanjik vključijo zmerno do visoko intenzivno telesno dejavnost, ki vključuje tako krepitev kot raztezanje večjih mišičnih skupin. Telo potrebuje ravnovesje med počitkom in gibanjem. Tako pretirano kot pomanjkljivo gibanje lahko škodujeta.

Rešitev imate na dosegu roke

Sedenje ni težava sama po sebi. Nevarno postane, ko traja predolgo, poteka brez premorov in ob slabi telesni drži. Z zavedanjem, primerno opremo in nekaj vsakodnevnimi navadami lahko preprečimo resne posledice. Vaša hrbtenica vam bo hvaležna.

Priporočila strokovnjakov:

  • Vsako uro prekinite sedenje s triminutnim gibanjem.
  • Vsaj enkrat na dan razgibajte mišice, ki so v prisiljeni drži.
  • Poskrbite za ustrezno višino stola, mize in podporo ledvenemu delu.
  • Vključite vadbo za moč in gibljivost od dva- do trikrat na teden.
  • Če je mogoče, uporabljajte dvižno mizo.

image_alt
Starejši od 60 let? Teh 6 navad vam tiho krade moč in mladost

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij