RIBSTOL

Preprosta vaja, za katero vam bo hrbtenica zelo, zelo hvaležna

Vaš prvi spomin na šolsko telovadbo je prav gotovo ... ribstol. Malokateri učitelj telovadbe je to reč poimenoval letvenik.
Fotografija: Vajo lahko delate tudi z dodatkom za ribstol. FOTO: Arhiv Polet
Odpri galerijo
Vajo lahko delate tudi z dodatkom za ribstol. FOTO: Arhiv Polet

Letvenik ali ribstol v tujini poznajo kot švedska lestev oz. swedish ladder ali swedish wall. Ta športni rekvizit, ki je še danes stalnica v vseh telovadnicah, je ob koncu 19-stoletja izumil švedski učitelj z artritisom Per Henrig Link.

image_alt
Jesen je čas, ko se odložijo štoparice

Celo samega Švedskega kralja je pregovoril, da mu je pomagal ustanoviti Royal Institute for Gymnastics. Letvenik je bil prvi rekvizit v telovadnici, sledila mu je še švedska skrinja, ki je tudi Linkov izum. Švedsko skrinjo prav tako ne moremo pogrešati v nobeni telovadnici. 

Letvenik so predstavili tudi na enem izmed svetovnih učiteljskih simpozijev v ZDA, kjer so ta pripomoček takoj vzeli za svojega. Rezultat vsega tega je ta, da še danes res težko najdemo telovadnico, ki ne bi imela na zidu pritrjenih nekaj Linkovih izumov. V Sloveniji je najbolj znan proizvajalec letvenikov Elan iz Begunj.

Ribstol je največkrat narejen iz bukovega in javorjevega lesa. Visok je največkrat 2.5-metra in širok 1.7-metra. Največkrat vsebuje 16 ovalnih bukovih prečk s 4 cm premera, prva, na vrhu je nekoliko bolj odmaknjena od ostalih.

Športni večnamenski pripomoček skozi vse svojo dolgo zgodovino ni preživel veliko sprememb. Danes si lahko omislite tudi aluminijaste, ki pa niso tako priljubljeni kot leseni. Drži pa dejstvo, da si lahko omislite več pripomočkov, ki jih lahko uporabljate s pomočjo letvenika. 

Dvig nog na ribstolu je ena izmed najbolj preprostih, a najboljših vaj za hrbet

Seveda na posnetku je to videti preprosto, a v resnici je ta vaja že za prave mojstre. Na začetku je dovolj, da se samo obesite na ribstolu, da vam nogi bingljata nad tlemi. Že to bo težavno, boste občutili. Šele, ko vam uspe samo viseti (ko se držite za prečko), poskusit najprej pokrčiti eno nogo, dvigniti koleno proti trupu. 

Če vam uspe dvigniti eno, poskusite še drugo. Presneto težko bo, boste videli in občutili. 

Ampak, telo, še najbolj pa hrbtenica vam bo za to hvaležna.

Klasični letvenik ali ribstol. FOTO: Arhiv Polet
Klasični letvenik ali ribstol. FOTO: Arhiv Polet

Glavne prednosti dviga nog na ribstolu so:

Krepitev prijema

Zadrževanje lastne teže v visečem položaju zahteva moč v rokah in podlakteh. Redna vadba močno izboljša moč prijema, kar je koristno pri številnih drugih vajah in vsakodnevnih dejavnostih.

Izboljšanje gibljivosti ramen

Visenje na ribstolu ali drogu, omogoča naravno raztezanje ramen in zgornjega dela telesa.

To je še posebej koristno za tiste, ki imajo otrdela ramena ali druge težave z gibljivostjo, saj pomaga zmanjšati tveganje za poškodbe.

Letvenik FOTO: Olympic.si
Letvenik FOTO: Olympic.si

Raztezanje hrbtenice in lajšanje bolečin v hrbtu

Gravitacija med visenjem razteza hrbtenico, kar zmanjšuje pritisk na vretenca in diske. Ta vaja je posebej koristna za ljudi, ki trpijo zaradi nelagodja ali bolečin v križu.

Izboljšanje drže

Redno visenje pomaga izboljšati držo, saj krepi mišice hrbta in ramen ter razteza hrbtenico, kar vodi k bolj pravilni drži.

Krepitev mišične vzdržljivosti

Držanje telesa v visečem položaju zahteva vzdržljivost mišic, predvsem v rokah, ramenih in trupu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije