BOLEČ HRBET

Skriti krivci za bolečine v hrbtu, ki niso poškodbe

Tukaj je 10 najpogostejših vzrokov za bolečine v hrbtu, ki niso nastale zaradi poškodbe.
Fotografija: Včasih bolečina v hrbtu ni posledica konkretnega dogodka, ampak se pojavi zaradi kombinacije več dejavnikov. FOTO: Depositphotos
Odpri galerijo
Včasih bolečina v hrbtu ni posledica konkretnega dogodka, ampak se pojavi zaradi kombinacije več dejavnikov. FOTO: Depositphotos

Neprijetna bolečina v križu ali vratu ni nujno posledica poškodbe, padca ali nenadne fizične obremenitve.

Velikokrat se pojavi počasi in skoraj neopazno kot posledica vsakodnevnih navad, ki jih ponavljamo iz dneva v dan, nepravilne drže pri sedenju, pomanjkanja gibanja, dolgotrajnega zrenja v zaslone ali celo zaradi stresa in čustvene napetosti.

Naše telo se tem navadam sčasoma prilagodi, a žal pogosto na škodo hrbtenice. Ko se mišice utrudijo ali začnejo neenakomerno delovati, se pojavijo napetosti, pritiski na živce in posledično bolečina.

Zdravje hrbtenice tako ni le stvar fizične kondicije, temveč celostne skrbi za telo, od gibanja in prehrane do spanja in duševnega ravnovesja.

Kateri so najpogostejši skriti vzroki za bolečine v hrbtu in kako jih preprečiti?

1. Predolgo sedenje ali ležanje

Dolgotrajno mirovanje, tudi na najbolj udobnem stolu ali kavču, ustvarja pritisk na hrbtenico. Medvretenčni diski potrebujejo gibanje, da ostanejo zdravi, v nasprotnem primeru prejmejo manj hranilnih snovi, hkrati pa pomanjkanje gibanja negativno vpliva tudi na živčevje, ki jih obdaja.

Rešitev? Vsako uro si vzemite nekaj minut za raztezanje ali kratek sprehod. S tem zmanjšate pritisk na hrbtenico in izboljšate njeno gibljivost.

2. Napačna drža med uporabo računalnika ali telefona

Dolgotrajno sedenje za računalnikom, sklanjanje glave proti monitorju ali zrenje v telefon postavlja hrbtenico v nenaraven položaj. Slaba drža, nizka lega zaslona in neustrezna podpora telesu povzročajo napetost in bolečino v hrbtenici.

Pravilna ergonomija pri delu za mizo, nastavitev monitorja na višino oči, podpora za hrbet in redni odmori, lahko občutno zmanjšajo tveganje za bolečine.

3. Tehnološki vrat – nova doba stresa za vratni del hrbta

Pogosto zrenje v telefone ali tablice ustvarja tako imenovani »tehnološki vrat«. Glava je nagnjena naprej, kar povzroča dodatno obremenitev vratnih mišic in zgornjega dela hrbtenice.

Nasvet: zaslone naprav približajte višini oči in se izogibajte dolgotrajnemu sklanjanju glave.

4. Napačna tehnika pri dvigovanju težkih bremen

Dvigovanje težkih predmetov brez pravilne tehnike vodi v preobremenitev mišic, ki niso namenjene takšni nalogi, kar povzroči bolečine v hrbtu. Ključna je uporaba mišic nog, dvigovanje iz počepa, s čimer se pritisk razporedi po telesu in razbremeni hrbtenica.

5. Neprimerna obutev

Obutev brez opore ali s popolnoma ravnim podplatom otežuje vzdrževanje ravnotežja in slabša absorpcijo udarcev pri hoji. Posledice občuti ne le hrbtenica, ampak tudi sklepi spodnjih okončin. Tudi visoke pete povzročajo nenaravno držo in dodatno napetost v spodnjem delu hrbta.

Za hrbtu prijazno hojo so priporočljivi čevlji z dobrim blaženjem in podporo stopalnemu loku.

6. Hormonske spremembe in bolečine

Menstrualni krči se zaradi živčnih povezav pogosto čutijo tudi v križu. Med nosečnostjo pa se zaradi dodatne teže in hormonskih sprememb poveča pritisk na hrbtenico, kar pogosto povzroča bolečine, ki pa po porodu običajno izzvenijo.

7. Vremenske spremembe

Hiter padec zračnega tlaka pred spremembo vremena lahko vpliva na sklepe in kosti. Stare poškodbe, artritis ali vnetja postanejo bolj izraziti, kar povzroča bolečine v hrbtu. To je še posebej opazno pri občutljivih posameznikih ali tistih s kroničnimi težavami.

8. Psihično počutje vpliva na fizično zdravje

Mentalno zdravje ima pomembno vlogo pri bolečinah v hrbtu. Ljudje, ki se soočajo z depresijo ali anksioznostjo, pogosto držijo telo sključeno, manj se gibljejo in so pod stalnim mišičnim tonusom. Dolgotrajno pomanjkanje gibanja in stres vodita v napetost mišic in bolečine v križnem, ramenskem ali vratnem delu hrbtenice.

9. Slabo ležišče in neprimerna opora med spanjem

Staro ali dotrajano ležišče ne nudi več potrebne opore, kar vodi v slabo lego hrbtenice med spanjem. Posledica je jutranja bolečina v križu ali vratu. Rešitev? Zamenjava vzmetnice za kakovostno, ortopedsko podlago ter uporaba ustreznega vzglavnika.

10. Bolečine v hrbtu brez očitnega razloga

Včasih bolečina v hrbtu ni posledica konkretnega dogodka, ampak se pojavi zaradi kombinacije več dejavnikov: preobremenjenosti mišic, slabe drže, stresa, dehidracije, pomanjkanja gibanja in celo nezadostnega spanca.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij