Sok rdeče pese in granatnega jabolka: Najbolj naravna podpora za zdravje srca in ožilja
Sok je bogat z antioksidanti, ki prispevajo k boljšemu zdravju srca, znižujejo krvni tlak in zmanjšujejo vnetja.
Poleg tega je odličen za povečanje vzdržljivosti in splošnega počutja. Redno ga pijte za poživitev telesa in zaščito srca.
Sestavine:
- 1 skodelica semen granatnega jabolka
- 1 rdeča pesa
Priprava:
Iz semen granatnega jabolka in rdeče pese iztisnite sok. Po potrebi dodajte vodo, da dosežete želeno konsistenco. Če ne uporabljate sokovnika, mešanico precedite. Nalijte v kozarce, postrezite in uživajte v osvežilnem napitku.
Kdaj ga je najbolje piti?
Zjutraj na tešče ali po treningu.
Kdaj se mu izogibati?
Izogibajte se ga pitju pred spanjem zaradi poživljajočega učinka.
Zdravstvene koristi granatnega jabolka in pese:
- Varovanje zdravja srca: Znižujeta krvni tlak in nivo slabega holesterola (LDL).
- Podpora zdravju črevesja: Pomagata ohranjati zdravo črevesno floro.
- Zaščita kože: Povečujeta zaščito pred UV sevanjem.
- Izboljšanje spomina: Zmanjšujeta oksidativni stres v možganih.
- Zaščita pred rakom: Uspešno upočasnjujeta rast tumorjev.
- Zmanjšanje bolečin v sklepih: Blažita otekline in bolečine.
- Zaščita pred bakterijami in virusi: Pomagata v boju proti okužbam.
Moč pese izvira iz nitratov
Neobdelana živila, bogata z nitrati, pozitivno vplivajo na visok krvni tlak, saj vsebujejo dušikov monoksid, ki signalizira arterijam, naj se sprostijo, kar spodbuja vazodilatacijo in znižuje krvni tlak.
Ključna vloga polifenolov
Semena granatnega jabolka vsebujejo polifenole – antioksidativne spojine, ki protivnetno delujejo na telesne celice. Po zaužitju semena, lupina ali sok granatnega jabolka potujejo skozi prebavni trakt in debelo črevo, kjer se fermentirajo v urolitine.
Urolitini so metaboliti elagitaninov, kateri nastanejo s pomočjo črevesnih bakterij. Veliko pozornosti so pritegnili zaradi potencialnih antioksidativnih, protivnetnih, protirakavih učinkov in delovanja proti nevrodegenerativnim boleznim. Poteka še veliko raziskav o samih spojinah in njihovih zdravilnih učinkih.
Te snovi se nato prenašajo po telesu, zagotavljajo protivnetne učinke, upočasnjujejo procese staranja in spodbujajo zdravje srca.
Pitje soka rdeče pese lahko zniža krvni tlak, pravijo raziskovalci
Študija 15 pacientov, ki so jo objavili v reviji Hypertension, kaže, da je zaužitje 250 ml soka rdeče pese zmanjšalo krvni tlak za 10 mmHg.
Učinek se je pokazal po treh do šestih urah, mogoče pa ga je bilo zaznati še naslednji dan.
Raziskovalci pojasnjujejo, da nitrat v rdeči pesi razširi žile in olajša pretok krvi. »Presenečni smo bili, kako malo nitrata je potrebnega za tako velik učinek,« je pojasnila ena od raziskovalk.
Kot je znano, mnogi bolniki z angino pectoris uporabljajo tablete nitrata za lajšanje simptomov. Hkrati zdravniki opozarjajo na morebitni stranski učinek pitja soka rdeče pese - urin lahko postane rožnate barve.
Z nadaljnjimi študijami bi bilo mogoče določiti, ali ima uživanje zelenjave z visoko vsebnostjo nitrata dolgoročnejši vpliv na znižanje krvnega tlaka.