Srčni spodbujevalnik, manjši od riževega zrna, se razgradi kar v telesu

Ameriški znanstveniki so razvili najmanjši srčni spodbujevalnik doslej, začasno napravo, manjšo od zrna riža, ki po končani uporabi samodejno razpade v telesu.
Ta inovativni »pejsmejker« bi lahko pomenil velik korak naprej pri zdravljenju otrok s prirojenimi srčnimi napakami in odraslih bolnikov, ki okrevajo po operacijah srca.
Gre za brezžični spodbujevalnik, ki deluje z mehkim obližem, nameščenim na prsni koš pacienta. Obliž neprekinjeno spremlja srčni utrip, in ko zazna nepravilnosti, sproži signal, ta pa aktivira spodbujevalnik za natančno stimulacijo srčnega ritma.
Napajanje zagotavlja galvanska celica, ki izkorišča telesne tekočine za pridobivanje kemične energije, ki se nato pretvori v električne impulze. Tako je naprava popolnoma avtonomna in ne potrebuje zunanjega vira energije.
Razgradi se sam brez dodatne operacije
Ključna prednost novega spodbujevalnika je njegova zmožnost razgradnje v telesu po zaključeni uporabi. S tem se izognemo potrebi po dodatni operaciji za odstranitev naprave, kar je še posebno pomembno pri novorojenčkih in otrocih z občutljivim zdravstvenim stanjem.
Naprava je narejena predvsem za otroke, rojene s prirojenimi srčnimi napakami, ki po operaciji začasno potrebujejo pomoč pri uravnavanju srčnega ritma. Uporabna pa bi bila tudi pri odraslih, ki po operaciji srca potrebujejo kratkotrajno podporo.
Uspešni preizkusi na živalih in človeškem tkivu
Spodbujevalnik je bil uspešno preizkušen na številnih živalih. Znanstveniki so izvedli tudi teste na človeškem srčnem tkivu, ki so prav tako pokazali spodbudne rezultate.
Po trenutnih napovedih bi se klinična testiranja na ljudeh lahko začela že v naslednjih dveh do treh letih, kar pomeni, da bi naprava lahko kmalu našla mesto v vsakodnevni medicinski praksi.
Znanstveniki so novo tehnologijo označili kot prelomni dosežek, ki bi lahko tlakoval pot razvoju številnih podobnih rešitev na drugih področjih medicine. Razgradljive, bioresorptivne naprave bi lahko v prihodnosti nadomestile številne invazivne medicinske pripomočke, ki danes zahtevajo operativno odstranitev.
Raziskava, ki je povzročila val navdušenja v znanstveni sferi, dokazuje, da so meje med znanstveno fantastiko in realnostjo v sodobni medicini vse bolj zabrisane.
Več iz te teme:
Priporočamo

Komentarji:
Priporočamo
