Ste vedeli, da nekatera živila vsebujejo nikotin?
Ko pomislite na nikotin, verjetno najprej pomislite na cigarete, snov, ki povzroča odvisnost, a tudi sprošča. Morda boste presenečeni, ko boste izvedeli, da je nikotin prisoten tudi v nekaterih običajnih živilih, kjer pa njegov učinek ni enak kot pri kajenju.
V jajčevcih in drugih živilih se nikotin pogosto meri v mikrogramih. En milijon μg je enak enemu gramu, zato so ravni nikotina v teh živilih minimalne.
Oznaka μg pomeni mikrogram, kar je enota za maso. Mikrogram je milijoninka grama, kar pomeni, da je 1 μg enak 0,000001 grama ali 1 × 10⁻⁶ gramov. Oznaka μ (mikro) je predpona v mednarodnem sistemu enot (SI), ki pomeni milijoninko.
Pomembno je, da ljudje razumejo, kaj je nikotin in kje ga lahko najdemo, kar bo morda še posebno zanimivo za uporabnike elektronskih cigaret in nikotinskih vrečk.
Ocenjujejo, da ljudje zaužijejo približno 1,4 mikrograma nikotina na dan. Na primer, pečeno meso s pire krompirjem vsebuje približno 0,675 μg nikotina.
Tudi zelenjava, kot so jajčevci, paprika in paradižnik, vsebuje povprečno 0,332 μg nikotina. Po drugi strani ena cigareta vsebuje približno 12 mg (12.000 μg) nikotina – kar je 18.000-krat več kot krompir.
Ne morete postati odvisni
Zaradi izjemno nizkih ravni nikotina v živilih strokovnjaki ne verjamejo, da bi lahko od njih postali odvisni.
Nikotin je naravno prisoten v sadju, zelenjavi in drugih živilih, ki jih uživamo vsak dan, vendar so ravni izjemno nizke, zato od teh živil nikakor ne moremo postati odvisni.
Ko jeste ta živila, majhne koncentracije nikotina potujejo skozi vaše črevesje in telo ga zlahka prebavi. Za primerjavo, izdelki z nikotinom vsebujejo veliko večje količine nikotina, ki se hitro absorbirajo v krvni obtok.