KALORIJE

Tega o štetju kalorij niste vedeli

Štetje kalorij je nadležno, utrujajoče in lahko celo moti našo prirojeno sposobnost razumevanja občutkov lakote in sitosti.
Fotografija: Zavedati se je treba, da je štetje kalorij konec dneva samo del večjega načrta, ki nas vodi k dolgoročnemu uspehu. FOTO: Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Zavedati se je treba, da je štetje kalorij konec dneva samo del večjega načrta, ki nas vodi k dolgoročnemu uspehu. FOTO: Getty Images/istockphoto

Danes je težko biti neozaveščen o »problematiki kalorij«. Zdi se, da se vsako hujšanje ali vzdrževanje telesne teže začne pri preštevanju kalorij in trudu, da bi jih zaužili manj.

Pa je obsedenost s primerno številko vnosa kalorij res koristna za naše zdravje? 

Osnovna logika za štetjem kalorij je enačba, s katero se strinjajo strokovnjaki: če želimo shujšati, moramo zaužiti manj kalorij, kot jih pokurimo.

A na drugi strani prehranski strokovnjaki redno opozarjajo tudi na raznoliko, kakovostno prehrano glede na potrebe našega telesa, skrb za to pa ne obsega zgolj števila kalorij, ki jih  preračunavamo vsak dan.

1. Štetje kalorij je dobro

Lauren Popeck, registrirana prehranska strokovnjakinja, Orlando Health

Štetje kalorij nas organizira, osebno beleženje pa je za nekatere nujno, da lahko sledijo z zdravjem povezanim ciljem, pravi Popeckova. Razlaga, da ljudje običajno zelo hitro dosežejo uspeh (torej želeno spremembo), ko začnejo šteti kalorije, kar je odličen način, da se začnejo bolj zavedati svojih navad in se zavzamejo za vedenjske spremembe.

Čeprav kalorije niso celotna slika nutricionistike in izgube teže, je za nekatere to pač enostavneje kot dejansko razumevanje kompleksnih učinkov hrane na naše telo.

Pri hujšanju je štetje kalorij še posebno priporočljivo, saj nam pomaga ugotoviti, ali jemo preveč ali premalo. Presenečeni ste lahko nad tem, koliko kalorij zaužijete, tudi ko sledite zdravi dieti, razlaga Popeckova.

Nadalje, veliko ljudi uživa hrano ne zaradi lakote – zaradi stresa, jeze, udobja, dolgčasa ali žalosti, tega pa se morda sploh ne zavedajo. V takšnih primerih nam štetje kalorij pomaga, da prevzamemo nadzor nad čustvenim prenajedanjem in poiščemo ustrezne rešitve za vedenjske spremembe.

Lauren Popeck v prid takšni praksi pravi še, da se tako naučimo prepoznavati visokokalorične izdelke s sicer nizko vsebnostjo hranilnih snovi in jih zamenjati z bolj zdravimi opcijami. Predlaga, da za štetje kalorij sledimo naslednjim smernicam:

- Postavimo si realne cilje. Ne potrebujemo takoj totalnega preobrata, glavno je, da vzpostavimo spremembo.

- Izberimo enostaven način sledenja zaužitim kalorijam. Naložimo si aplikacijo, kot je MyFitnessPal, ali uporabimo spletno stran, kot je SuperTracker, ali pa tole: http://opkp.si, ki je slovenska. Berimo označbe na izdelkih, bodimo pozorni na to, kakšno porcijo zaužijemo in kako je hrana pripravljena (vse to vpliva na število kalorij).

- Ne zanašajmo se preveč na številke. Zavedati se je treba, da je štetje kalorij konec dneva samo del večjega načrta, ki nas vodi k dolgoročnemu uspehu.

- Izberimo zdravo hrano. Tip hrane, ki jo zaužijemo, ima ogromen vpliv na možgane in hormone, našteto pa pomaga pri kontroli vnosa hrane in posledično izgubi odvečne telesne teže. Prehrana mora biti uravnotežena, bogata s sadjem, zelenjavo, žitaricami, beljakovinami in zdravimi maščobami.

2. Štetje kalorij ni priporočljivo

Lisa Moskovitz, registrirana prehranska strokovnjakinja, ustanoviteljica New York Nutrition Groupa

»Šteje kalorij je lahko popolna izguba časa,« pravi druga strokovnjakinja Lisa Moskovitz. Opozarja, da je po eni strani sicer koristno razumeti obseg kalorij, ki jih naše telo potrebuje za opravila in z njimi energijske izdatke, prav tako pa število kalorij, ki jih vsebujejo živila, a kljub temu nemogoče prešteti prav vsako kalorijo, ki gre v naša usta.

Še posebno zaradi dejstva, da proizvajalci na živilskih označbah ne morejo zagotoviti stoodstotno natančnih informacij.

Štetje kalorij je lahko nadležno, utrujajoče in lahko celo moti našo prirojeno sposobnost razumevanja občutkov lakote in sitosti. Lahko vodi celo v to, da telesu popolnoma nehamo zaupati in se zanašamo zgolj na sistem preštevanja za krotitev telesne teže. To je nevarno za vse z določenimi osebnimi karakteristikami in/ali težavami v mentalnem zdravju in lahko vodi v prehranske motnje.

K temu dodamo še, da se ob golem preštevanju kalorij izgubi užitek ob hrani, saj ta postane sredstvo za nadzorovanje. Prehranjevanje vseeno ne sme biti nekaj, česar se lotevamo z muko in nenehnim občutkom o odrekanju. Prehranjevanje je obvezen del življenjskega sloga in mora biti prijetno.

Če se kljub temu odločimo za štetje kalorij, Moskovitzova predlaga, da ste ob tem pozorni predvsem na težavo, da to lahko postane obsesija. Štetje kalorij ne sme biti edini vir našega razumevanja, kako hrana deluje. Po njenem mnenju je najboljši pristop k prehranjevanju bolj intuitivno, uravnoteženo prehranjevanje, ki temelji na poslušanju lastnega telesa in zaupanju vanj. Vključuje ravnovesje ogljikovih hidratov, beljakovin in zdravih maščob v večini obrokov in dopušča občasne »pregrehe«, posebnosti.

Moskovitzova daje naslednje nasvete:

- Raje preverjajte živila. To pomeni, da jeste raznoliko (se še spomnite osnovne piramide zdrave prehrane?) in beležite, koliko porcij določenega živila na dan zaužijete. Na ta način boste najlažje zagotovili, da telo dobi vse, kar potrebuje, in se izognili hrani brez hranilne vrednosti.

- Jejte vsake štiri ali pet ur. Če jeste prehitro po zaužitju obroka, to verjetno pomeni, da ne jeste zaradi dejanske lakote. Na drugi strani predolgo čakanje na naslednji obrok vodi v prenajedanje ali izbiro nezdrave hrane.

- Poslušajte svoje telo. Ko se počutite nekoliko utrujene, drhtite ali imate težave s koncentracijo (a ste dobro hidrirani), to pomeni, da je čas, da nekaj pojeste. Takoj ko se nehate fokusirati na hrano pred seboj, ste zadovoljeni, a ne preveč »polni«, hrano umaknite. S temi tehnikami se boste naučili jesti, kot veleva telo in njegove potrebe. 

- Tehtajte se enkrat na teden. Če teža raste, ste načeloma jedli več od svojih bioloških potreb. To je znak, da morate zmanjšati porcije. Razmislite, kje ste se ušteli.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije