To je najboljša mesna dieta na svetu
Paleo dieta, znana tudi kot »dieta paleolitika« ali »dieta jamskega človeka«, je prehranski režim, ki temelji na uživanju hrane, ki naj bi bila podobna tisti, ki so jo jedli naši predniki v paleolitiku – obdobju, ki se je končalo pred približno 10.000 leti z razvojem kmetijstva.
Ta dieta se osredotoča na polnovredno, naravno hrano ter izključuje predelana živila, sladkor in večino sodobnih pridelkov, ki jih danes uživamo.
Osnovna načela paleo diete
Kaj jemo med paleo dieto:
- Pusto meso (govedina, svinjina, divjačina, piščanec, ribe), predvsem meso živali, ki so bile rejene na naraven način (npr. pašna govedina).
- Svežo zelenjavo in določeno sadje.
- Oreščke in semena (razen arašidov, ki tehnično niso oreščki).
- Zdrave maščobe, kot so kokosovo olje, olivno olje in avokado.
Živila, ki jih je priporočljivo izločiti ali omejiti:
- Predelana živila (vse, kar vsebuje umetne dodatke in sladkorje).
- Žitarice (npr. pšenica, koruza, riž) in izdelki iz njih.
- Mlečni izdelki, saj naši predniki niso imeli dostopa do mleka in mlečnih proizvodov po obdobju dojenja.
- Stročnice, kot so fižol, leča in grah.
- Rafinirani sladkorji in umetna sladila.
- Industrijsko pridelana olja (sojino olje, koruzno olje ipd.).
Kako deluje paleo dieta?
Zagovorniki paleo diete trdijo, da je sodobna prehrana, ki vključuje predelana živila, sladkorje in žitarice, glavni vzrok za številne kronične bolezni, kot so debelost, diabetes tipa 2 in srčno-žilne bolezni.
Paleo dieta naj bi pripomogla k boljšemu zdravju, saj spodbuja uživanje hranilno bogate hrane, ki izboljšuje prebavo, stabilizira raven sladkorja v krvi in zmanjšuje vnetja v telesu.
Potencialne koristi
Izguba telesne teže: Zaradi zmanjšanja vnosa sladkorjev in predelanih ogljikovih hidratov.
Izboljšanje prebave: Dieta vključuje veliko vlaknin iz zelenjave in sadja.
Več energije: Stabilizacija krvnega sladkorja lahko zmanjša nihanja energije čez dan.
Zmanjšanje tveganja za kronične bolezni: Uživanje hrane z nizkim glikemičnim indeksom lahko zmanjša tveganje za diabetes in bolezni srca.
Nedavna študija v Quarterly Journal of Biology pravi, da so bili ogljikovi hidrati, ne samo del naše paleolitske prehrane, ampak tudi temelj takratnega prehranjevanja za poganjanje hitro razvijajočih se možganov.
Študija je hitro dobila zalet na svetovnem spletu, med drugimi mediji jo je objavil tudi New York Times. Beseda »paleo« je postala sopomenka mesu in ogljikovim hidratom, a teh pet črk pomeni precej več.
Avtorji raziskave so izpostavili ključne pojme in ugotovitve:
Razvoj prebavnega encima amilaza, ki razgrajuje polisaharid škrob v enostavne sladkorje, naj bi se zgodil pred manj kot milijonom let.
Začetki kuhanja, ki jih avtorji študije umeščajo v obdobje med 500.000 in 800.000 leti nazaj (čeprav nekateri antropologi menijo, da so naši predniki začeli kuhati že pred 1,8 milijona leti), so imeli ključno vlogo pri nadaljnjem razvoju človeka.
S tem povezana rast možganov sovpada z evolucijo kuhanja, kar nakazuje, da sta izboljšana prehranska dostopnost in termična obdelava hrane igrala pomembno vlogo v naši evolucijski zgodovini.
Ti izsledki namigujejo na to, da so naši predniki uživali ogljikove hidrate skupaj z mesom, saj je z razvojem kuhanja človek preizkusil večje število sestavin, ki so bile posledično s toplotno obdelavo tudi bolj okusne.
Da so bili ogljikovi hidrati del prehrane naših prednikov, ni ravno nova ugotovitev. Loren Cordain, avtorica knjige The Paleo Diet, ki je izstrelila to dieto med najbolj popularne na svetu in ustvarila milijone častilcev slanine, pravi, da so ogljikovi hidrati sestavljali med 30 in 80 odstotkov jedilnika našega prednika.
V tistih časih je bilo uživanje ogljikovih hidratov pogojeno z letnim časom, dostopnostjo in seveda z okoljem, v katerem so naši predniki živeli. Eno izmed živil, s katerim so uživali ogljikove hidrate, je »tuber«, gomoljni prednik današnjega sladkega krompirja.
Optimalna prehrana današnjega človeka ostaja vroča tema pogovorov, a ena stvar je jasna: vse je odvisno od posameznika. »Nekateri ljudje lahko pridejo do rezultatov s prehrano, ki vsebuje malo hidratov in maščobe, drugi lahko s takšno prehrano prav tako napredujejo in ostanejo zdravi,« pravi Robb Wolf, avtor knjige The Paleo solution. »Ključ je, da uživamo svežo in neobdelano hrano.«
Kaj pa vrhunski športniki?
Atletski trenerji, med njimi je Joe Friel, so še vedno mnenja, da je vnos ogljikovih hidratov v naše telo nujno potrebno za aktivnega človeka, predvsem pa vrhunske športnike.
Rafael Nadal na primer pred vsakim dvobojem zmaže krožnik pašte s paradižnikovo polivko. Novak Đoković na drugi strani se ogljikovih hidratov v obliki najbolj popularnih testenin otepa zaradi vsebovanja glutena. Še enkrat, odvisno od posameznika.
Pred leti smo objavili obrok kolesarja Vincenza Nibalija pred vsako dirko: pred vsako etapo se Nibali zakoplje v dve pečeni jajci, šunko ali slanino, kruh z marmelado ali medom, suho sadje, mandlje, krožnik testenin in tri skodelice kave. Morda se sliši preveč, a poklicni kolesar na eni etapni dirki porabi tudi do 4.500 kalorij!
Še enkrat torej: za aktivnega človeka ogljikovi hidrati niso sovražniki, saj prinašajo ogromno energije, ki jo med treningom pokurimo in jo navsezadnje sploh potrebujemo, da z vadbo začnemo.
Za manj aktivnega človeka, ki te energije ne porabi, pa predstavlja težavo. Diete, ki temeljijo na mesu obstajajo in za nekatere delujejo. A strokovnjaki še vedno priporočajo uravnotežen jedilnik. Veselje je kratko, tokrat za zajtrk izpustite slanino ...