Vas ob spremembi vremena boli glava? Kdo je najbolj prizadet in kako si pomagati
Meteoropatija je bolezen, a velikokrat slišimo, da nam ni nič, da ni mogoče, da bi nas vreme motilo, tisti, ki trpijo za to motnjo, pa vam bodo povedali, da se počutijo, kot bi bili mačkasti in bolni.
Kako zdravniki definirajo meteoropatijo in kako si lahko pomagamo
V zadnjih 15 letih, odkar so se začele te nenadne vremenske spremembe, so znanstveniki začeli resneje proučevati vpliv na naše zdravje.
Imamo dve vrsti, primarno in sekundarno. Primarni so zdravi ljudje, ki nimajo težav, dokler jih ne doleti meteoropatija, sekundarni pa tisti, ki že imajo kakšno bolezen in se jim težave ob nenadni spremembi vremena le še poslabšajo.
Kakšni so simptomi, kako jo prepoznamo, kaj se nam dogaja?
Nenadne vremenske spremembe vplivajo na elektromagnetno valovanje, ki dodatno vpliva na hipotalamus možganov, pod njegovim vplivom je hipofiza, ki izloča stresni hormon, v manjši meri pa tudi endorfin, hormon ugodja.
Prihaja do napetosti, živčnosti, tesnobe, glavobola, vrtoglavice, slabega spanca, zaspanosti čez dan. Slabo se počutimo, imamo bolečine v mišicah in sklepih.
Kdaj poiskati strokovno pomoč, torej k zdravniku?
Če govorimo o kroničnih bolnikih, naj gredo takoj k zdravniku, nenadne spremembe prizadenejo srčne bolnike in tiste z visokim krvnim tlakom. Njihovo stanje se bo močno spremenilo in morajo k zdravniku.
Terapijo je treba pregledati, telo želi ohraniti toploto in krvne žile se zožijo in s tem povečajo pritisk. Ko preidemo s toplega v hladnejše vreme, takrat se zgodijo možganske in srčne kapi.
Tudi otroci so podvrženi temu, ne samo starejši. Ženske bolj reagirajo, tudi otroci, kot moški.
Otrokov hormonski sistem je v neravnovesju, so razdražljivi, nemirni, slabo spijo, kažejo veliko nezadovoljstva in nimajo koncentracije. Težje se igrajo kot v normalnih, stabilnih vremenskih razmerah.
Kako si pomagati
Ne ležite v postelji, pojdite v naravo, bodite bolj aktivni, hodite.
Kadilci naj zmanjšajo kajenje, vsaka prižgana cigareta zoži krvne žile za naslednjih 15 minut. Zmanjšajte vnos energijskih pijač, ni zdravila, ki bi lahko nadomestilo telesno aktivnost, ta pa lahko nadomesti marsikatero zdravilo.
Po petih kilometrih hitre hoje vsak dan so ljudje, po nekaterih raziskavah, zmanjšali odmerke zdravil za krvni tlak.
Čim več časa preživite v naravi, na sprehodih, uživajte čim več sveže hrane, sadja in zelenjave.
Magnezij, kalcij, cink bodo okrepili imunski sistem in nam pomagali.
Psiha je 90 odstotkov našega delovanja, če smo pozitivno naravnani, bo vse lažje in lepše.