Zgodnji zajtrk pomaga pri hujšanju
Medtem ko je pozno prehranjevanje že dolgo povezano s povečanim tveganjem za debelost, raziskovalci do zdaj niso bili prepričani, kaj natančno povzroča večanje telesne mase.
Ko obroki zamujajo za štiri ure in vse ostalo ostane enako, porabite manj kalorij, a imate povečano željo po hrani in občutite spremembe v maščobnem tkivu, je povedal avtor študije Frank Scheer, direktor programa za medicinsko kronobiologijo v Brigham and Women's Hospital v Bostonu in profesor na medicinski šoli Harvard.
Rešitev je zgodnji zajtrk?
Jejte čim bolj zgodaj, je rekel. »Novi podatki nakazujejo, da prehranjevanje zgodaj zjutraj povzroči spremembe v fiziologiji, ki spodbujajo izgubo telesne mase, oziroma omejujejo povečanje telesne mase,« je dejal Scheer.
Za študijo se je 16 ljudi s prekomerno telesno težo v laboratoriju držalo strogega zgodnjega in poznega urnika obrokov. V tednih pred vsakim poskusom so ljudje vzdrževali fiksne urnike spanja. Prav tako so jedli enako hrano in se držali obrokov ob isti uri.
Udeleženci so poročali o svoji lakoti in tudi teku, ves dan so jim jemali vzorce krvi ter jim merili telesno temperaturo in porabo kalorij. Raziskovalci so zbrali tudi vzorce maščobnega tkiva.
Poleg občutka večje lakote, porabe manj kalorij in vidnih sprememb v maščobnem tkivu je poznejše prehranjevanje vplivalo tudi na hormone, ki uravnavajo lakoto in tek, leptin in grelin. Grelin je hormon, ki pove, kdaj morate jesti, leptin pa je hormon, ki pove, kdaj morate nehati jesti. Leptin je padel za 16 odstotkov, ko so ljudje jedli štiri ure pozneje, je pokazala študija.
Vredno je poskusiti
Zaradi zasnove študije so raziskovalci lahko natančno nadzorovali vadbo, spanje in ostalo početje čez ves dan, tudi koliko kalorij so udeleženci porabili. Potrebnih je še več raziskav, da bi ugotovili, ali te ugotovitve držijo v resničnem življenju, je dejal Scheer.
»V resničnem svetu, ko ljudje spremenijo čas obrokov, lahko spremenijo tudi druga vedenja, čas spanja, na primer, ali koliko telovadijo, kar lahko vpliva na težo,« je dejal.
In vendarle so dokazali, da prehranjevanje zgodaj zjutraj zmanjša težo in uživanje enakega števila kalorij pozno zvečer sproži mehanizme, ki vodijo do povečanja telesne mase.
Veliko ljudi, ki jedo pozno, zajtrkuje malo ali nič. Morda zjutraj niso lačni, ker pred spanjem veliko pojedo. Zato velja poskusiti premakniti prehranjevanje na bolj zgodaj, tako da jeste obilnejši zajtrk in prav tako kosilo, in s tem zmanjšate apetit proti večeru in ponoči.
Strokovnjaki dodajajo, da zgodnje uživanje hrane ni nujno zdravilo za hujšanje, vendar zagotovo pripomore.
Večina raziskav o vprašanju časovnega razporeda obrokov pravi, da v resnici ni pomembno, kdaj jemo, kar je pomembno, je skupna količina zaužitih obrokov glede na porabo kalorij.
Ljudje, ki poskušajo shujšati, morajo sami ugotoviti, ali jim to ustreza. Vsekakor pa se izogibajte poznega prehranjevanja. Je vredno poskusiti.