ZELO MOTEČE

Živeti s tinitusom: Piskanje, zvonjenje ali šumenje v glavi

Pri večini bolnikov obravnava izboljša kakovost življenja, saj se naučijo obvladovati tinitus ali ga celo več ne zaznavajo.
Fotografija: Eden izmed glavnih ciljev diagnostike je ugotoviti vzroke tinitusa.  FOTO:  Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Eden izmed glavnih ciljev diagnostike je ugotoviti vzroke tinitusa.  FOTO:  Getty Images/istockphoto

Tinitus je stanje, pri katerem posameznik zaznava zvoke, kot so piskanje, zvonjenje ali šumenje, čeprav ti dejansko ne obstajajo v okolici.

Gre za težavo, ki lahko močno vpliva na kakovost življenja, saj moti spanec, zbranost in celo vodi v depresijo. Čeprav tinitus običajno ni znak resne bolezni, je lahko njegova obravnava dolgotrajna, uspeh zdravljenja pa negotov.

Statistični podatki kažejo, da ima tinitus od 5 do 30 odstotkov odraslih. Pri starejših od 60 let, ko se izguba sluha močno poveča, pa ta delež doseže kar 60 odstotkov.

Pri otrocih tinitus ni pogost in ga običajno ne spremlja izguba sluha. Vzroki za to težavo so številni in raznoliki, od bolezni ušesa, težav z vratno hrbtenico in sklepi, do sistemskih bolezni, kot so visok krvni tlak, ateroskleroza ali endokrine motnje.

Diagnostika: Ključni korak k razumevanju vzroka

Natančna diagnostika je ključnega pomena za obravnavo tinitusa. Postopek se začne z anamnezo, kjer strokovnjaki ocenijo trajanje, vrsto in intenzivnost težave.

Sledi nevrootološki pregled, tudi z otomikroskopijo in testiranjem sluha. Pri nekaterih bolnikih so potrebne dodatne preiskave, kot so magnetnoresonančno slikanje ali merjenje možganskih potencialov, da se izključijo resnejše bolezni, na primer možganski tumorji ali žilne spremembe.

Eden izmed glavnih ciljev diagnostike je ugotoviti vzroke tinitusa. Če je ta povezan z drugimi boleznimi, kot so okužbe ali poškodbe, jih je mogoče zdraviti z operacijo, fizioterapijo ali zdravili.

Zvočno maskiranje: Treniranje možganov za prilagoditev

Ena od uspešnih metod za obvladovanje tinitusa je tako imenovano zvočno maskiranje. Gre za proces, kjer se moteče šumenje prekriva z drugimi zvoki, kot so šumi iz okolja, zvoki narave ali glasba. Uporaba slušnih aparatov ali posebnih naprav, ki generirajo zvoke za maskiranje, pomaga možganom, da se postopno navadijo na prisotnost tinitusa.

image_alt
Zakaj smo decembra najbolj utrujeni? Ne, zato ker je konec leta

Pomembno je, da so zvoki za maskiranje tišji od zvoka tinitusa, saj le tako možgani lahko procesirajo obe zvočni dražljaji in se prilagodijo. Raziskave kažejo, da ta metoda ne izboljša le tolerance na tinitus, ampak lahko vpliva tudi na zvočno preobčutljivost.

Psihološka podpora pri najbolj trdovratnih primerih

Pri večini bolnikov obravnava izboljša kakovost življenja, saj se naučijo obvladovati tinitus ali ga celo več ne zaznavajo. Vendar pa je za 5 do 10 odstotkov ljudi tinitus izjemno moteč, pogosto ga spremljajo psihične težave, kot sta anksioznost in depresija.

V takih primerih se priporoča celostna obravnava, sodelovanje zdravnikov in kliničnih psihologov. Skupinske terapije, kjer bolniki izmenjujejo izkušnje in pridobivajo praktične nasvete, se pogosto izkažejo za koristne.

Ljudem svetujejo tudi spremembe življenjskega sloga, vključitev tehnik sproščanja in, če je potrebno, uporabo zdravil za lajšanje težav.

image_alt
To so najboljši nasveti za lajšanje napetosti v vratu

Živeti s tinitusom

Čeprav je tinitus lahko zelo trdovraten, se številni bolniki sčasoma naučijo živeti z njim. Prilagoditev možganov, podpora strokovnjakov in izmenjava izkušenj z drugimi bolniki lahko bistveno izboljšajo življenje posameznikov s to motnjo.

V nekaterih primerih pa je kljub vsem naporom potrebno sprejeti tinitus kot del življenja in ga poskušati odmisliti.

Tinitus ostaja izziv za medicino, a s sodobnimi diagnostičnimi metodami in tehnikami obvladovanja je mogoče bistveno izboljšati vsakodnevno življenje tistih, ki jih ta težava prizadene.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije