Zvečer in ponoči tecite proti prometu, ne z njim
Žal se na uredništvu Poleta kar pogosto srečujemo z zgodbami, ki govorijo o prometnih nesrečah, v katerih so udeleženi tekači.
Prometna ureditev je v državah EU dokaj podobna, vemo pa, da se vozniki razlikujejo po načinu vožnje, tekači pa po načinu teka.
Le ena napačna odločitev enega izmed udeležencev v prometu je dovolj, da se lahkoten in sproščujoč tek konča slabo.
1. Vedno tecite proti prometu
Večina tekačev že ve, da je treba teči na levi strani ceste, torej da avtomobili prihajajo nasproti in ne za nami. Še vedno je moč opaziti nekatere, ki tečejo s prometom, in vedno me zanima, ali jim tek ne daje dovolj adrenalina. Tu gre za zdravo pamet.
Situacijo morate imeti pod nadzorom, torej videti, kaj se dogaja pred vami, da imate možnost reakcije in umika v zadnjem trenutku, čeprav to pomeni, da se vržete v obcestni jarek ali kakšno bodičevje. Bolje to, kot da vas povozi nekdo, ki za volanom posodablja svoj profil na facebooku.
2. Dve izjemi prvega pravila
1. Na drugo stran ceste pojdite, če je tam urejena pot ali pločnik in če je na desni strani ceste precej več prostora za gibanje kot na levi.
2. Tecite s prometom, če je vidljivost tistih, ki vozijo nasproti, močno poslabšana, na primer zaradi sonca ali močne nevihte. (Zakaj tečete v nevihti?)
3. Bodite vidni
V slabi vidljivosti nosite svetla oblačila, ki odbijajo svetlobo. Proizvajalci športne opreme so v zadnjih letih storili veliko za vidljivost tekačev. Tako imamo na policah trgovin veliko tekaških copat, ki so fluorescentnih barv, poleg tega imajo na petah in pri straneh svetlobne odbojnike.
4. Slušalke in telefon pustite doma
Ko si delite cesto z avtomobili, morate biti zbrani ne samo na dihanje in ritem teka, temveč tudi na promet. Veliko študij je pokazalo, da se reakcije in sposobnosti voznikov ob bočnem ali vzvratnem parkiranju močno zmanjšajo, ko poslušajo glasno glasbo. To lahko prenesemo tudi na tekače. Glasba je odličen tekaški sopotnik in motivator, a ne na cesti.
5. Ponoči tecite na urejenih progah brez prometa
Ko ima dan premalo ur in ko nam zmanjkuje časa za tekaški ritual, se pogosto podamo na tek v nočnih urah. Raziskave so pokazale, da se je kar 70 odstotkov nesreč s smrtnim izidom pešca zgodilo med 18. in 6. uro. Če morate ponoči teči ob cesti, imejte na glavi svetilko, sicer pa si izberite urejeno pot brez prometa.