TURISTIČNI DELAVCI PRESTRAŠENI

Sluz še vedno kazi podobo morja

Turistični delavci prestrašeni, da bo naravni pojav začel odganjati turiste. Velike težave za ribiče, ki se jim sluz nabere na mreže namesto ulova.
Fotografija: Marsikatera barka, ne le ribiške, ostaja privezana. FOTO: Boris Šuligoj
Odpri galerijo
Marsikatera barka, ne le ribiške, ostaja privezana. FOTO: Boris Šuligoj

Od junija so na Obali priče sluzenju morja: ta sicer naravni pojav je prestrašil predvsem tamkajšnje turistične delavce, saj so si na začetku poletne sezone namreč obetali porast obiska turistov. A strah je bil odveč – kot so namreč sporočili iz Turističnega združenja Portorož, turisti o sluzi veliko sprašujejo, saj večini pojav ni znan. V portoroškem turistično-informacijskem centru jih zato predvsem izobražujejo o tem pojavu in odgovarjajo na njihova vprašanja, predčasnih odhodov ali celo odpovedi pa zaradi tega ne opažajo.

Sluz, ki nastane zaradi delovanja fitoplanktona, ki pod določenimi pogoji velik delež proizvedene organske snovi izloči v vodo, sicer ni nevarna. Kljub temu pa so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) odsvetovali kopanje v takšni vodi ter priporočili, naj se ob pojavu sluzenja morja kopalci izogibajo območjem s sluzastimi agregati.

Kopanje v takšnem odsvetujejo. FOTO: Katja Cah
Kopanje v takšnem odsvetujejo. FOTO: Katja Cah

Ob tem so že pred časom poudarili, da kopanje v površinskih vodah priporočajo le na mestih, kjer se kakovost kopalne vode ves čas spremlja. Sem sodijo naravna kopališča in kopalna območja, ki so vključena v državni monitoring. Poleg vode so namreč glavna kemična sestavina sluzi ogljikovi hidrati, ki sicer niso nevarni za zdravje; se pa lahko pojavi težava, ker se vanje ujamejo številni organizmi, ki so lahko tudi patogeni, med drugim fekalne bakterije. Slabše jo odnesejo organizmi, ki živijo pritrjeni na dnu ali na počasi premikajoče se živali, ki jih sluz v najslabšem primeru ugonobi.

Sluzenje morja pa ne skrbi le turističnih delavcev, temveč tudi ribiče. Kot je povedal ribič Zlatko Novogradec, se sluz nabere na mreže, zaradi česar ribiči beležijo skoraj popoln izpad ulova, nekateri pa na ribolov trenutno sploh ne hodijo. Zaradi tega že govorijo o novi krizi, ki je prizadela ribištvo.

Koliko časa bo sluzenje morja še vztrajalo, je težko napovedati. Že ob prvem pojavu sluzenja morja v letošnjem juniju so z Morske biološke postaje Piran sporočili, da bi to lahko vztrajalo več tednov. Ob tem so dodali, da bi sluz lahko odpihnila močnejša burja, kar se je minuli konec tedna sicer zgodilo, a ta ni bila dovolj močna, zaradi česar se je ponovno pojavila.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije